V Česku platí první stupeň ohrožení terorismem

Zásah belgické policie po přestřelce v Bruselu

Zásah belgické policie po přestřelce v Bruselu Zdroj: ctk/ap

V Česku je po teroristických útocích v Belgii de facto vyhlášen první stupeň ohrožení terorismem. Večer se mimořádně sejde vláda, aby zvýšení varovného stupně schválila. Dosud v Česku platil stupeň nula. České úřady nyní nemají informaci o tom, že by zemi hrozil konkrétní teroristický útok. Nasazeny jsou ale stovky policistů navíc, využita bude i armáda.

„V tuto chvíli jsou realizována zvýšená bezpečnostní opatření. Jejich cílem je maximálně posílit prevenci možných bezpečnostních incidentů v České republice,“ uvedl po schůzce, které se účastnil také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), Sobotka.

„Chtěl bych vás také informovat o tom, že večer v osm hodin se mimořádně sejde vláda České republiky, aby potvrdila první stupeň ohrožení terorismem a aby také schválila posílení policejních hlídek o příslušníky armády České republiky,“ řekl Sobotka.

„My jsme de facto přešli na stupeň jedna,“ konstatoval ministr vnitra Chovanec. Letos schválený systém varování před terorismem má čtyři stupně. V naléhavých situacích může zvýšený stupeň vyhlásit ministr vnitra, jeho rozhodnutí musí ale kabinet do týdne potvrdit. Očekává se, že tak dnes bez problémů učiní. Pro budou podle šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka i ministři tohoto hnutí.

První stupeň varování je označen žlutým trojúhelníkem a upozorňuje na existenci obecného ohrožení terorismem. Prezident Miloš Zeman dnes uvedl, že zavedená bezpečnostní opatření jsou adekvátní a mají jeho podporu. „Ta reakce je zhruba stejná jako na teroristické útoky v Paříži, předtím v Londýně, předtím v Madridu a tak dále,“ řekl Zeman v České televizi.

Uvedl také, že se podceňuje potenciál terorismu, který podle prezidenta souvisí i s migrační vlnou. „Nikdo ze skutečných odborníků nepochybuje o tom, že Islámský stát poslal v rámci migrační vlny džihádisty do Evropy, aby tam vraždili,“ prohlásil Zeman.

První stupeň varování je označen žlutým trojúhelníkem a upozorňuje na existenci obecného ohrožení terorismem. Podobná bezpečnostní opatření v Česku platila například po listopadových teroristických útocích v Paříži. Policie při nich ve zvýšené míře hlídala letiště, francouzské velvyslanectví nebo některá obchodní centra.

I po dnešních útocích v Bruselu zavedla zvýšená bezpečnostní opatření. „Týkají se všech mezinárodních letišť, týkají se vybraných budov, ať jsou to konzuláty vybraných zemí, ať je to metro, ať jsou to místa se zvýšeným výskytem lidí,“ popsal je Chovanec.

Opatření se podle něj budou dále rozšiřovat. Na dnešní bezpečnostní schůzce se debatovalo i o možnosti zvýšených kontrol na českých hranicích, zatím k nim prý ale není důvod.

Do akce budou povoláni i členové armády, kteří se zapojí do hlídek policie. Policejní prezident Tomáš Tuhý očekává, že v nejbližších hodinách bude nasazeno několik stovek vojáků. Zvýšené bezpečnostní aktivity se přitom podle něj nebudou týkat jen Prahy, ale i dalších velkých měst.

O zapojení armády k výkonu policejní služby musí podle Chovance rozhodnout vláda. Ministr očekává, že první vojáci se objeví v ulicích ve středu ráno. „Jsou to preventivní opatření,“ zdůraznil před poslanci Chovanec.

Ministr zahraničí Zaorálek po schůzce české občany naléhavě vyzval, aby nyní necestovali do Bruselu. Zopakoval také, že ministerstvo zahraničí zatím nemá informace o národnosti obětí teroristických činů, při nichž v Bruselu zemřelo několik desítek lidí a řada dalších utrpěla zranění.

Nemohl se tedy, jak uvedl před poslanci, vyjádřit k tomu, zda je mezi oběťmi nějaký český občan, nebo ne. V Bruselu se podle Zaorálka nacházejí čtyři tisícovky Čechů.