V kauze Rath padla další dvě obvinění
Oba muži čelí podle serveru obvinění ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a policie je stíhá na svobodě. Kriminalisté údajně zahájili trestní stíhání 31. července a zároveň rozšířili obvinění ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové a jejího partnera Petra Kotta.
Policisté podle serveru zakládají svá tvrzení na odposleších, které údajně dokazují, že Hájek rozdal 6,2 milionu lidem kolem Ratha za získání zakázky na technologie do nového pavilonu mladoboleslavské nemocnice. Poslanec prý dostal 4,2 miliony, což Hájek už dříve popřel.
Kriminalisté také před několika dny zajistili nemovitosti poslance Ratha, což jeho advokát Roman Jelínek spojuje s tím, že poslanci v polovině srpna vyprší tříměsíční lhůta pro jeden z důvodů jeho vazebního stíhání - možné ovlivňování svědků. Detektivové se podle něj snaží o to, aby Rath neměl peníze na složení kauce pro případné propuštění z vazby. Rathovi advokáti tak podají proti obestavení majetku stížnost. Dozorující žalobce Petr Jirát ale dnes serveru IHNED.cz řekl, že zajištění nemovitostí slouží jako náhradní hodnota případné škody, která by po pravomocném rozhodnutí soudu propadla státu.
Rathovi by mohl zmíněný vazební důvod skončit, protože žalobce nebude žádat jeho prodloužení. Vyplývá to z dnešního vyjádření středočeského státního zastupitelství. „Nemáme informace o tom, že by se snažil mařit vyšetřování a ovlivňovat svědky,“ sdělil žalobce Zdeněk Čermák. Ohledně dalšího důvodu, pokračování v trestné činnosti, rozhoduje nyní Obvodní soud pro Prahu-východ, který jej už dříve zrušil po stížnosti Rathových advokátů. Žalobce s tím nesouhlasil a proti rozhodnutí se odvolal. Zastupitelství má podle Čermáka stejný názor i na poslední důvod vazby, kterým je hrozba útěku obviněného.
Kriminalisté Ratha v polovině května obvinili z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Zhruba před třemi týdny pak policie doručila sněmovně žádost na Rathovo vydání kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman si je prý vzal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou nemocnici, na vybavení domova důchodců s lůžky následné péče v kladenské nemocnici a na dodávku zdravotnické technologie pro jeden z pavilonů mladoboleslavské nemocnice. Podle médií přijal od zástupců firem Hospimed, Puro-Klima a B.Braun Medical celkem devět milionů korun.
Spolu s Rathem zadržela policie v květnu dalších sedm lidí, například Pancovou či Kotta. Také oni se podle odposlechů podíleli na machinacích se zakázkami ve středočeských nemocnicích. V červenci pak detektivové začali stíhat devátého člověka. Mandátový a imunitní výbor by se měl kvůli Rathovi sejít na počátku září, následně by měli o jeho vydání rozhodovat poslanci.