V minulosti manifestoval proti nacistům a komunistům, dnes Sokol oslavuje vznik Československa
Tisíce sokolů z Česka i zahraničí vyrazily za doprovodu hudby z Václavského náměstí v průvodu, kterým dnes oficiálně započal 16. všesokolský let v Praze. Slet má připomenout 100 let od založení Československa. Průvod projde přes Smetanovo nábřeží až na Staroměstské náměstí. Organizátoři dříve uvedli, že očekávají účast až třinácti tisíc lidí. V centru Prahy je kvůli akci omezena doprava, odkloněny jsou některé tramvajové linky.
Průvod vyrazil v deset hodin. V čele jdou sokoli z různých zemí světa, například ze Slovenska, USA, Srbska, ale i Dánska a Švýcarska. Přihlížející diváky zdravili českým "Nazdar!". Někteří zpívali národní písně, další lidem mávali. V dalších částech průvodu jsou lidé ze všech koutů Česka. Někteří přijeli i na kole, jiní za chůze cvičili s obručemi nebo mávali šátky.
Dnes večer v Národním divadle vystoupí sokolští ochotníci, tedy lidé, kteří se herectví věnují ve svém volném čase. V divadle budou ochotníci hrát poprvé od roku 1883, kdy bylo po požáru znovu otevřeno. V dalších dnech slet nabídne řadu kulturních, společenských a sportovních akcí. Ve čtvrtek a v pátek oslava vyvrcholí hromadnými cvičeními, kterých se zúčastní asi patnáct tisíc cvičenců.
Tělovýchovná organizace Sokol patřila od svého vzniku před více než 150 lety k hlavním hybatelům českého společenského života. Její tradici nedokázaly zničit ani zákazy. V minulosti patřily pravidelné slety k vrcholům života české společnosti, a dva z nich se dokonce změnily v jasnou politickou manifestaci.
Desátý slet v červenci 1938, který se konal v době rostoucího mezinárodního napětí, byl vyjádřením odhodlání Čechoslováků bránit se proti hrozícímu nacistickému nebezpečí. A vystoupení o deset let později se zase stalo výrazným, byť opět marným protestem proti únorovému puči, po kterém se dostala k moci KSČ.