Ve čtvrtek se sejde sněmovní výbor pro bezpečnost

Jednání výboru se kromě jeho členů sejdou také hlavní aktéři současné krize, odcházející šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta, státní zástupce Ivo Ištvan a vedoucí ostravské pobočky protimafiánského útvaru Jiří Komárek. Schůzi podpořil také předseda koaliční KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, nebo také ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který doufá, že jednání zamezí případným spekulacím.
Krizi v policii inicioval ministr vnitra Milan Chovanec, když oznámil plánovanou restrukturalizaci elitních policejních útvarů. Jejím cílem mělo být sloučené protimafiánské a protikorupční policie. Ihned po oznámení reformy bezpečnostního sboru se mezi policisty zvedla vlna nevole, která vyvrcholila odchodem Roberta Šlachty do civilu.
V souvislosti se situací v policii obvinil Jiří Komárek z ostravského ÚOOZ policejního prezidenta Tomáše Tuhého z masivního úniku informací, které souvisely s vyšetřováním závažných hospodářských kauz. Komárek také poukázal na snahy Generální inspekce bezpečnostních sborů o zasahování do kauzy Vidkun. V té jsou obviněni vysoce postavení policisté.
Chovanec i Tuhý však jakákoliv nařčení odmítají a vyjádřili nelibost s tím, že se policisté obracejí na média místo toho, aby svá podezření z nekalé policejní práce konzultovali s policejní inspekcí.
Kromě setkání sněmovního výboru pro bezpečnost žádají mnozí poslanci také zřízení vyšetřovací komise. Pro její vznik se například v neděli vyslovil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Rozhodnout o jejím zřízení však může sněmovna pouze v případě, že ho navrhne minimálně 40 poslanců. Premiér rovněž na žádost Jaroslava Faltýnka (ANO) přesunul Bezpečnostní radu státu z 20. na 22. července.