Věznice už zjišťují, na které odsouzené se vztahuje amnestie | E15.cz

Věznice už zjišťují, na které odsouzené se vztahuje amnestie

Amnestie
Amnestie
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Vězeňská služba začala okamžitě prověřovat, kterých vězňů se týká dílčí amnestie vyhlášená prezidentem Václavem Klausem při příležitosti 20. výročí vzniku České republiky. Rozhodnutí vstoupí v platnost 2. ledna, tehdy by je tedy měla věznice propustit z výkonu trestu. Dnes to řekl první náměstek generálního ředitele vězeňské služby Marian Prokeš. Klaus prominul některé nevykonané nepodmíněné i podmíněné trestné činy a zastavil některá trestní stíhání. Oznámil to v novoročním projevu.

Věznice, které rozhodnutí Klause v den státního svátku překvapilo, zjišťují, na kolik lidí se amnestie vztahuje. „Svoláváme vedoucí příslušných úseků, bude to práce přinejmenším na celou noc. Musíme vygenerovat ty, kterých se amnestie týká, a ti budou ve středu propuštěni,“ uvedl Prokeš. V České republice je nyní zhruba 23 tisíc vězňů.

Podle mluvčí pražského městského soudu Martiny Lhotákové má vězeňská služba za úkol předložení spisových materiálů, kterých by se mohlo Klausovo rozhodnutí týkat, o propuštění konkrétních lidí ještě rozhodne soud. Ministerstvo spravedlnosti podle mluvčí úřadu Štěpánky Čechové sestavilo kvůli amnestiím pracovní skupinu, kterou vede náměstek Daniel Volák. Soudy musí v návaznosti na vězeňskou službu vycházet z účinnosti rozhodnutí, tedy data 2. ledna.

„Budeme dělat vše proto, aby se termíny dodržely,“ řekl mluvčí vězeňské služby Robert Káčer. Lhotáková dodala, že soudy budou v případech rozhodovat bez průtahů.

Amnestie by se například podle odhadu prezidenta Soudcovské unie Tomáše Lichovníka mohla týkat až tisícovek lidí. Z mediálně sledovaných případů to může být například zpěvačka Dara Rolins, které soud v prosinci udělil 18měsíční podmíněný trest za smrtelnou dopravní nehodu. Další kauzou může být dvouletý trest vězení podmíněně odložený na čtyři roky, který nedávno potvrdil vrchní soud Aleši Trpišovskému za agresivní jízdu a ohrožování pomalejších řidičů na dálnici D1.

V úvahu také připadá pravomocných 18 měsíců podmíněně odložených na zkušební dobu tří let za poškozování věřitele pro herce a producenta Jiřího Pomeje, nebo případ bývalého fotbalového reprezentanta Tomáše Skuhravého, který byl odsouzen k dvouleté podmínce kvůli podvodu s autem. Podle Aktuálně.cz by mělo být zastaveno i stíhání někdejšího šéfa českého fotbalu Františka Chvalovského.

Podle textu amnestie prezident například promíjí nepodmíněné tresty uložené na jeden rok a méně, s podmínkami i některé delší. Hlava státu dále promíjí nevykonané nepodmíněné tresty odnětí svobody nebo jejich zbytky lidem, kterým letos bude 75 let a délka jejich trestu nepřesáhla deset let.

Klaus také nařídil, aby bylo zastaveno pravomocně neskončené trestní stíhání od jehož zahájení k 1. lednu uplynulo více než osm let. Nařízení se dotýká trestných činů, za které zákoník stanovuje trest odnětí svobody nepřevyšující deset let. Výjimkou z prezidentova nařízení jsou trestní stíhání proti uprchlému.

Hlava státu promíjí nevykonané nepodmíněné tresty odnětí svobody nebo jejich zbytky, pokud za ně byl uložen trest nepřevyšující 24 měsíců a zároveň nebyl trest uložen za zločin, při němž byla způsobena smrt nebo těžká újma na zdraví, nebo za zločin proti životu a zdraví, proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti, anebo proti rodině a dětem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.