Visegrádská čtyřka kvůli migraci pomůže Africe 11 miliony navíc | e15.cz

Visegrádská čtyřka kvůli migraci pomůže Africe 11 miliony navíc

Bohuslav Sobotka a Viktor Orbán
Bohuslav Sobotka a Viktor Orbán
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Takzvaná visegrádská skupina (V4 - Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) společně zvýší příspěvek do fondu na pomoc Africe o 400 tisíc eur (zhruba 11 milionů korun). Poskytne také 300 lidí navíc do evropských agentur, které se zabývají ostrahou hranic a azylovou politikou. Tento krok má podle premiéra Bohuslava Sobotky demonstrovat zájem států V4 řešit migrační krizi.

Český premiér Bohuslav Sobotka, který při jednání na Maltě zastupuje i Polsko, to oznámil na Twitteru během schůzky s šéfy vlád Slovenska a Maďarska. Trojice premiérů se sešla před začátkem druhého dne summitu zemí Evropské unie a některých afrických států.

Svěřenecký fond na pomoc Africe dnes bude na maltském summitu oficiálně ustanoven. Ve fondu by mělo být 1,8 miliardy eur na řešení krizí v Africe a na podporu stability v oblasti. Česko do fondu přispělo částkou 600 tisíc eur (16,2 milionu korun).
Český premiér se ráno sešel se slovenským a maďarským protějškem Robertem Ficem a Viktorem Orbánem v jednom z hotelů v centru hlavního maltského města Vallety.

Visegrádští premiéři se podle Sobotky shodli, že jejich státy společnými silami poskytnou další peníze, aby byl příspěvek visegrádské skupiny celkem tři miliony eur. „Pokud se nám podaří v rámci V4 vklad tři miliony eur, tak bychom jako V4 měli mít jednoho společného zástupce ve správní radě. Zvýšilo by to náš vliv vliv na rozhodování o tom, jakým způsobem budou ty finanční prostředky použity,“ řekl Sobotka.

Podle českého premiéra by peníze měly jít zhruba ke 23 africkým státům a měly by sloužit k zajištění zdrojů pitné vody a k vytvoření pracovních míst. „Řada afrických zemí volala také po investicích, které by vedly k industrializaci Afriky. Hodně se mluvilo o dostupnosti elektřiny,“ řekl Sobotka.

300 expertů

Kromě peněz státy V4 poskytnou dalších 300 lidí do agentur Frontex a EASO. Frontex je evropská agentura, která se stará o kontrolu vnějších hranic EU. Česko chce, aby tato agentura měla větší rozpočet, vlastní lidi a vybavení. Dosud musí o vše žádat členské státy EU. EASO je Evropský podpůrný azylový úřad, kde experti řeší společný evropský azylový systém a otázky evropské spolupráce.

Předsedové Evropské komise a Evropské rady Jean-Claude Juncker a Donald Tusk minulý týden vyzvali ve společném dopise šéfy států a vlád zemí Evropské unie k rychlejší reakci na uprchlickou krizi. Unijní země podle Junckera a Tuska do minulého týdne poskytly pouze 153 z 374 slíbených expertů do Evropského podpůrného azylového úřadu, tedy méně než polovinu. Evropská agentura na ochranu vnějších hranic dostala místo 775 přislíbených lidí zatím jen 353.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video