Jarmila Rážová bude jmenována hlavní hygieničkou | e15.cz

Vláda brzy jmenuje Rážovou hlavní hygieničkou České republiky

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vláda v pondělí zřejmě jmenuje Jarmilu Rážovou k 1. červenci hlavní hygieničkou Česka. Výběrová komise doporučila Rážovou ze tří uchazečů. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhne vládě jmenovat Rážovou. Funkcí hlavního hygienika, který je zároveň náměstkem ministra zdravotnictví, byla Rážová pověřena po odvolání Evy Gottvaldové. Předtím působila jako ředitelka Krajské hygienické stanice Středočeského kraje.

Vláda odvolala Gottvaldovou 12. března, kdy byl vyhlášen nouzový stav kvůli šíření nového typu koronaviru. Podle kabinetu hlavní hygienička svou práci nezvládla. Vedením sekce ministerstva byla pověřena Rážová. Výběrové řízení bylo vypsáno 1. května, vedle Rážové se přihlásila také ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Květoslava Kotrbová.

Jarmila Rážová: Hlavní hygienička ČR se nakazila koronavirem >>>

Osmapadesátiletá Rážová působila na ministerstvu zdravotnictví už v letech 2003 až 2007 jako vedoucí oddělení podpory veřejného zdraví. Mezi lety 2012 až 2016 pracovala jako zástupkyně hlavního hygienika Vladimíra Valenty. Působila také na pražské a středočeské krajské hygienické stanici nebo ve Státním zdravotním ústavu.

Hygienici jsou v době epidemie nového typu koronaviru zásadní složkou správy. Krajské hygieny mají na starosti místní opatření, rozhodli například na začátku epidemie o uzavření obcí na Litovelsku nebo v současné době o zpřísněných podmínkách na Karvinsku. Jejich pracovníci vedou s nakaženými rozhovory a v takzvaném epidemiologickém šetření pak dohledávají jejich kontakty a případné místo nákazy.

Pod hlavního hygienika na ministerstvo zdravotnictví také od 25. května přešel projekt takzvané chytré karantény, který má v první fázi na starosti řízení kapacit odběrových míst, laboratoří a vyhledání kontaktů nakažených. Ve druhé fázi se zapojí aplikace eRouška nebo data o sdílení polohy z aplikace Mapy.cz.

„Chytrá karanténa 1.0 funguje, na dvojce intenzivně pracujeme,“ řekla v pondělí Rážová. Některé kraje ale podle ní nástroje chytré karantény jako vzpomínkové mapy nebo call centrum nevyužívají, protože nemají prakticky žádné nové případy.

„Postupně realizujeme další naplánované kroky, například posílení kapacit krajských hygienických stanic a zároveň ministerstva, abychom převzali i ty nástroje chytré karantény vytvořené armádou, abychom je dál využívali v naší práci,“ doplnila.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video