Vláda je proti návrhu, aby prarodiče mohli mít rodičovský příspěvek | E15.cz

Vláda je proti návrhu, aby prarodiče mohli mít rodičovský příspěvek

seniorky
seniorky
• 
ZDROJ: Novak Tomas/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda se postavila proti návrhu poslankyně TOP 09 Markéty Adamové, aby rodičovský příspěvek mohli vedle matky nebo otce čerpat i prarodiče dítěte. Vyplývá to z předběžných výsledků jednání kabinetu. Navrhovaná změna by podle opoziční poslankyně pomohla ženám, které se chtějí co nejdříve vrátit do zaměstnání, a mohla by pomoci vyřešit nezaměstnanost starších lidí.

Předloha by podle poslankyně taky zrušila nejvyšší možnou částku příspěvku 11.500 korun měsíčně tak, aby si rodiny mohly nastavit co nejlépe dobu, po níž budou pečovat doma o dítě. O příspěvek by taky nepřišly v případě, že by využívaly služeb jeslí nebo mateřské školy ve vyšším rozsahu než 46 hodin měsíčně. Norma by posunula hranici na 92 hodin za měsíc.

Adamová již dříve uvedla, že novinky by nijak nezatížily státní rozpočet. Stát by podle ní naopak získával daň z příjmu lidí, kteří se budou dříve vracet do práce. Výši rodičovského příspěvku předloha nemění. Činí 220.000 korun na celou dobu péče o dítě.

V návrhu stanoviska vlády ale stálo, že z poslaneckého návrhu nelze posoudit jeho dopady na rozpočet, protože nejsou vyčísleny, a tvrzení o zanedbatelném dopadu není doloženo. Vláda také považuje za vhodnější předložit ucelenou změnu právní úpravy podmínek rodičovského příspěvku, která by obsahovala zrušení omezení docházky dítěte do zařízení péče o děti při zachování nároku na pobírání rodičovského příspěvku, nikoli pouze snížení věku na jeden rok věku dítěte, jak to předpokládá poslanecký návrh. Bez ohledu na dnešní stanovisko vlády dostanou předlohu k projednání poslanci.

Péče o nemocného či handicapovaného se může odrazit v důchodu

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video