Vláda nesmí o odchodu z EU ani uvažovat, říká prezident Hospodářské komory | e15.cz

Vláda nesmí o odchodu z EU ani uvažovat, říká prezident Hospodářské komory

Šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý
Šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý
• 
ZDROJ: Anna Vacková, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Základním požadavkem českých firem na novou vládu je setrvání v Evropské unii. Mezi další patří snížení byrokratických a administrativních překážek pro podnikání, umožnění vstupu zahraničních pracovníků na trh práce či urychlení výstavby dopravní infrastruktury. V úterním prohlášení to uvedla Hospodářská komora ČR.

Vzhledem k volebnímu úspěchu hnutí Svoboda a přímá demokracie a dalším názorovým proudům v různých stranách, je podle komory základním požadavkem setrvání v EU. "Jsme proexportně orientovanou ekonomikou s podílem EU na našem vývozu více než 80 procent. Vzájemná provázanost s EU však je mnohem hlubší, od významného podílu zahraničních investic až po například společnou obchodní politiku vůči třetím zemím," uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý. Bez ohledu na někdy až zásadní výhrady podle něj žádná skutečně rozumná vláda nesmí o odchodu z EU ani uvažovat.

Vláda musí i nadále prosazovat otevřenost ČR - v zájmu české ekonomiky není uzavírat se vnějšímu světu pod tlakem migrační vlny a obav z terorismu, uvedl dále. "Žádní migranti tu nejsou, zato máme místy až zoufalý nedostatek pracovní síly, stárnoucí populaci a až příliš humanitně vzdělanou mladou generaci, po které není moc poptávka," upozornil Dlouhý.

Firmy také žádají vládu, aby zamezila dalšímu administrativnímu tlaku na růst mezd, stejně jako nárůstu úřednického aparátu. Dále chtějí, aby se platy ve veřejném sektoru nezvyšovaly plošně, ale pouze selektivně.

Komora po novém kabinetu dále požaduje urychlení výstavby dopravní infrastruktury, plošné zavedení rychlého internetu, reformu vzdělávacího systému a efektivnějšího využití peněz na podporu vědy a výzkumu. "Připravenost výstavby nových dálničních úseků je v řadě případů dobrá, vláda však nesmí připustit další obstrukce ze strany úřednického aparátu. Podobně je to s vysokorychlostním internetem a digitalizací vůbec, kde jsme v minulých letech promeškali nejednu šanci," řekl Dlouhý.

Mezi hlavní rizika, kterými by se vláda měla zabývat, patří nepříznivá demografická situace a neudržitelnost nynějšího penzijního modelu. Druhým rizikem je podle podnikatelů stav a výhled české energetiky. "Při očekávaných uzavírkách některých energetických výrob, při dopadu již přijatých ekologických závazků a v důsledku německé politiky je očekávaná energetická bilance ČR po roce 2022 předmětem obav," uvedl Dlouhý. Jako třetí riziko vidí přebujelý sociální model, kdy více než polovina výdajů dnešního státního rozpočtu jsou povinné sociální dávky.

Hospodářská komora zastupuje podnikatelskou veřejnost, jejím posláním je vytvářet příležitosti pro podnikání, prosazovat a podporovat opatření, která k rozvoji podnikání přispívají. Sdružuje zhruba 14.000 členů, právnických i fyzických osob, organizovaných v 60 regionálních a 81 oborových asociacích.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video