Vláda ustoupila živnostníkům, zmírnila sankce u kontrolního hlášení

Zleva ministr financí Andrej Babiš, premiér Bohuslav Sobotka, vicepremiér Pavel Bělobrádek a ministr obrany Martin Stropnický na schůzi Sněmovny

Zleva ministr financí Andrej Babiš, premiér Bohuslav Sobotka, vicepremiér Pavel Bělobrádek a ministr obrany Martin Stropnický na schůzi Sněmovny

ČTK
Sobotkův kabinet schválil novelu zákona o DPH, která zmírňuje sankce ohledně kontrolního hlášení. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Sankce firmy kritizovaly s tím, že jsou velmi přísné. Novela by mohla být podle ministra účinná od června.

Pokuty v pevné výši deset tisíc, 30 tisíc a 50 tisíc korun bude možné podle dnes schválené novely nově z ospravedlnitelných důvodů prominout. Promíjení by se nemělo vztahovat na plátce, kteří v posledních třech letech závažným způsobem porušili daňové nebo účetní právní předpisy.

Zároveň u tisícikorunové pokuty za opožděné podání hlášení ministerstvo financí navrhuje automatické prominutí sankce jednou za kalendářní rok každému plátci, pokud sám svou chybu napraví, aniž byl správcem daně vyzván. „Navíc pokuty v této výši (tisíc korun) vzniklé do účinnosti navrhované novely ze zákona zaniknou, čímž bude zpětně vytvořeno určité toleranční přechodné období,“ uvedlo ministerstvo financí.

Novela rovněž prodlužuje lhůty pro reakci plátce DPH na výzvu finančního úřad k odstranění pochybností v podaném kontrolním hlášení z pěti kalendářních dnů na pět pracovních dnů. „Plátci tak budou mít větší časový prostor na reakci zejména v případě víkendů prodloužených o sváteční dny či při čerpání dovolené,“ uvedlo ministerstvo.

Pozdní dodání

V současnosti vzniká zákonná povinnost uhradit pokutu ve výši tisíc korun, pokud plátce DPH podá kontrolní hlášení pozdě, ale zároveň jej dodatečně podá bez vyzvání správce daně. Pokutu deset tisíc korun musí plátce zaplatit, pokud kontrolní hlášení podá v náhradní lhůtě poté, co jej vyzval finanční úřad.

Pokuta 30 tisíc korun vznikne automaticky, pokud plátce DPH nepodá následné kontrolní hlášení na základě výzvy finančního úřadu ke změně, doplnění nebo potvrzení údajů. Pokuta 50 tisíc korun vznikne, pokud firma kontrolní hlášení nepodá ani v náhradní lhůtě.

Kontrolní hlášení k DPH jsou jedním z nástrojů, které mají zabránit daňovým únikům. Jejich cílem od příštího roku je, aby finanční úřady získaly informace o vybraných transakcích plátců DPH, a tím rychlejší informace o možném daňovém úniku. Díky kontrolnímu hlášení mohou finanční úřady například porovnávat trendy, srovnávat data a nalézat odchylky ve výkazech daného plátce proti obdobným společnostem, a tím lépe zacílit daňové kontroly.

Firmy budou muset podávat kontrolní hlášení každý měsíc. První hlášení tak budou muset podat do 25. února. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, bude lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u DPH. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně. Čtvrtletní plátci DPH tak první kontrolní hlášení musí podat do 25. dubna.

Volby do Poslanecké sněmovny ČR 2025

V roce 2025 se v ČR konají volby do Poslanecké sněmovny. Projděte si klíčová témata, mezi které patří aktuální volební průzkumy, termín a čas voleb, strany, kandidáty, postup ve volební místnosti a volební systém ČR pro parlamentní volby 2025 (články se zobrazí po rozkliknutí odkazu):

Termín, strany, kandidáti a systém Volební průzkumy Voličský průkaz Jak volit? Volby ze zahraničí Volební místnosti Kroužkování a preferenční hlasy Volební lístky Volební komise