Vládě Němečkův akční plán vyhovuje, zdravotníkům ne | E15.cz

Vládě Němečkův akční plán vyhovuje, zdravotníkům ne

Šéf zdravotnictví Němeček na zákonu o neziskových nemocnicích trvá
Šéf zdravotnictví Němeček na zákonu o neziskových nemocnicích trvá
• 
ZDROJ: ctk

Adéla Čabanová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Akční plán ministra Svatopluka Němečka (ČSSD) pro zdravotnictví slibuje vyšší platy a méně papírování. Lékařské komoře ale nestačí, její protest proto pokračuje.

Vytvoření plánu na řešení krize ve zdravotnictví žádala Česká lékařská komora, která vede marketingovou kampaň Zdravotnictví volá o pomoc. Původně jej požadovala do konce května. Ani po dnešním schválení plánu vládou, ale komora spokojená není.

„Poslední verze plánu, kterou jsme viděli, byla velmi nekonkrétní. Podstatné je, aby bylo jasně řečeno, jak a kdy budou navyšováno ohodnocení zdravotníků, jak konkrétně budou vypadat další opatření,“ uvedl mluvčí lékařské komory Michal Sojka. „I to, že je materiál nekonkrétní, je důvod, proč jsme na podzim svolali mimořádný sjezd“ dodal. Sjezd komory se bude konat krátce před krajskými volbami a lékaři na něj zvou politiky.

Aby bylo zdravotnictví atraktivnější

Materiál nepřináší velká překvapení, je spíše shrnutím již známých opatření, na kterých v současnosti ministerstvo pracuje. Například jednodušší vzdělávání lékařů i zdravotních sester. V reakci na stesky zdravotníků, že jim narůstá administrativa, slibuje Němeček zjednodušení ošetřovatelské dokumentace. Připomíná, že už třetím rokem zvedá platy zdravotníků.

„Záměrem opatření v personální oblasti je udělat naše zdravotnictví pro zdravotníky atraktivnější. Toho chceme dosáhnout prostřednictvím reformy postgraduálního vzdělávání lékařů, reformy vzdělávání zdravotních sester a navyšování platů a mezd zdravotníků. V příštím roce je chceme zvyšovat opět o deset procent,“ řekl Němeček.

Odbory: bez peněz to nepůjde

Na nejzásadnější podněty odborů ale materiál neodpovídá. Odborářům především vadí, že vláda rozhodla jen o nižším navýšení dotace státu do zdravotnictví, než kolik požadovali. Na stabilizaci personálu v nemocnicích to prý stačit nemusí. Vláda sice slibuje zvýšení platů zdravotníků o deset procent. Jak uvádí předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel, chybí však rezerva na přijetí dalších pracovníků, kde už dnes chybějí.

Také předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková opakuje, že zdravotní sestry jsou přetížené, a je jich málo. Podle ní nestačí přidat o deset procent na platech zbylým sestřičkám, ale je nutné jich přijmout víc. Tedy navýšit minimální počty personálu určené vyhláškou. A dát nemocnicím další peníze navíc.

Vláda již dříve schválila pro příští rok růst odvodů za děti, důchodce či nezaměstnané o 3,6 miliardy Kč. Spolu s očekávaným vyšším výběrem pojistného od zaměstnanců a firem to má pokrýt slíbené desetiprocentní navýšení platů v nemocnicích.

Personální dotazník mezi zdravotními sestrami a dalšími zdravotníky
52 procent zdravotníků uvedlo, že u nich od roku 2014 došlo ke snížení počtu personálu.
71 procent zdravotníků se nemůže o pacienty postarat tak dobře jak by chtěli nebo měli.
46 procent zdravotníků odpovědělo, že na oddělení slouží pouze jedna kvalifikovaná zdravotní sestra. V roce 2014 to bylo jen 24 procent.
78 procent zdravotníků pracuje ve třísměnném provozu.
21 procent zdravotníků čerpá pravidelně přestávku na jídlo a oddech. 35 procent přestávku nečerpá, ale formálně ji vykazuje.
22 procent zdravotníků přemýšlí o odchodu ze zdravotnictví.
10 procent zdravotníků plánuje odejít do zahraničí.
Zdroj: Dotazníkové šetření Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče, kterého se účastnilo 3505 zdravotnických pracovníků.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video