Exekutor Vrána sám čelí exekuci. Má zaplatit 96 tisíc | e15.cz

Vlivný exekutor Vrána sám čelí exekuci. Má zaplatit 96 tisíc

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Exekutorský úřad v Přerově pod vedením Tomáše Vrány přezdívaného "král exekutorů" vymáhal desítky tisíc protiprávních exekucí, které se nyní zastavují. Řekl to šéf projektu Exekutor má smůlu Tomáš Pospíšil.

Na bývalého soudního exekutora Tomáš Vránu, který do letošního jara stál v čele jednoho z největších exekutorských úřadů v zemi, byl podán návrh na exekuci. Podal ho muž, jehož exekuce byla kvůli neplatnému rozhodčímu nálezu zastavena a Vrána mu měl vrátit vymožené náklady exekuce 96 tisíc korun, řekl advokát navrhovatele exekuce Petr Němec. Vrána nyní provozuje advokátní kancelář v Olomouci.

"Pana Vránu jsme několikrát vyzvali, aby vymožené náklady exekuce vrátil, avšak bez úspěchu," uvedl Němec, podle kterého jeho klient poté využil možnost vymáhat svůj nárok soudně. "Nejprve byl vydán platební rozkaz, proti kterému pan Vrána nepodal odpor, takže je již nyní v právní moci a vykonatelný, stal se tak z něj exekuční titul. Dnes jsme podali návrh na nařízení exekuce," dodal Němec.

Dluh bývalého exekutora Vrány se u soudu podle Němce zvýšil o dalších 24 tisíc korun, což je odměna advokáta. K částce budou připočteny i náklady exekutora Jaroslava Homoly z Exekutorského úřadu Brno-město, ke kterému byl návrh podán.

Podle ředitele projektu Exekutor má smůlu.cz Tomáše Pospíšila jsou podobné případy časté. "Exekutorský úřad v Přerově pod vedením Vrány vymáhal desítky tisíc protiprávních exekucí, které my nyní zastavujeme. Vymožené náklady exekucí, které dosud nebyly vráceny, představují oblast, na kterou se nyní chceme zaměřit, protože právě tyto peníze mohou našim klientům pomoci uhradit jiné dluhy, a tak se dostat z dluhové pasti," uvedl.

Vrána stál v čele Exekutorského úřadu Přerov od roku 2001 až do letošního března. V dubnu ho ve vedení úřadu vystřídal Lukáš Jícha. O odvolání Vrány usiloval ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který na exekutora loni kvůli stížnostem podal kárnou žalobu.

Předávání Exekutorského úřadu Přerov, který v Česku patří mezi tři největší instituce zaměřené na exekuce, novému vedení doprovázely neshody pracovníků, kvůli kterým v sídle úřadu zasahovala policie. Zároveň tehdy padla trestní oznámení. Jícha svého předchůdce Vránu obvinil ze zpronevěry několika milionů korun.

Přerovský exekutorský úřad zaměstnává zhruba dvě stovky lidí a ročně řeší 60 tisíc nových exekucí. Jeho roční obrat činí téměř dvě miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video