Vnitro: hraniční kontroly kvůli migraci neodpovídaly schengenským pravidlům | E15.cz

Vnitro: hraniční kontroly kvůli migraci neodpovídaly schengenským pravidlům

Cizinecké policie odvádí z vlaku na děčínském nádraží cestující, které zadržela při kontrole dokladů v mezinárodním spoji z Budapešti do Německa.
Cizinecké policie odvádí z vlaku na děčínském nádraží cestující, které zadržela při kontrole dokladů v mezinárodním spoji z Budapešti do Německa.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Intenzivní hraniční kontroly, které Česká republika zavedla v roce 2015 v souvislosti s migrační krizí, by s ohledem na platnou legislativu v takzvaném schengenského hodnocení neobstály. Vyplývá to ze Zprávy o plnění národního schengenského plánu za rok 2015, kterou ve středu projedná vláda. Podle dokumentu ministerstva vnitra však tyto kontroly měly odrazující účinek pro většinu migrantů, a zabránily tak vytvoření migrační cesty přes Česko.

„V kontextu masivního přílivu migrantů do EU a na základě indikací vytvoření migrační cesty přes území Česka začala Česká republika provádět intenzivní kontroly na vnitřních hranicích, aniž by byly využity oficiální postupy stanovené pro tyto případy Schengenským hraničním kodexem,“ uvádí ministerstvo ve zprávě.

Situace podle dokumentu vznikla především proto, že neexistují předpisy, které by stanovily pravidla pro provádění těchto kontrol. Předpis by měla do konce roku ve spolupráci s ministerstvem vnitra vytvořit Policie České republiky. Zvýšené policejní kontroly zavedla policie loni v červnu - policisté od té doby provádějí namátkové kontroly na hranicích s Rakouskem. Kontrolují zejména nejfrekventovanější přechody.

Nárůst o 77 procent

Policie za celý loňský rok v Česku zadržela 8563 cizinců, kteří byli v zemi nelegálně. Meziročně to byl narůst o více než 77 procent. Nejčastěji byli v zemi nelegálně občané Sýrie, kteří tvořili zhruba čtvrtinu zadržených. Nárůst způsobila evropská migrační krize, která loni naplno vypukla. Schengenské hodnocení vydává v pětiletých periodách Evropská komise. Jeho smyslem je ověřit, že všechny členské státy EU dodržují stanovené standardy spolupráce.

Zpráva o plnění národního schengenského plánu se zabývá mimo jiné vnitřními a vnějšími hranicemi Evropské unie nebo problematikou víz. Slouží ke každoročnímu vyhodnocení toho, jak je plněn Národní schengenský plán, který schválila vláda v roce 2014. Plán představuje základní dokument pro oblast schengenské spolupráce v unii a ochranu jejích hranic.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video