Vojáci z Vrbětic odejdou do poloviny února

Ostrahu areálu ve Vrběticích převzala armáda

Ostrahu areálu ve Vrběticích převzala armáda Zdroj: ctk

ČTK
Vojáci se mají z Vrbětic na Zlínsku stáhnout do 15. února, kdy by měl začít fungovat plot a další technické zabezpečení muničních skladů. Ostrahu převezmou pracovníci podniku Vojenské lesy a statky a částečně pomůže kamerový systém. O rozhodnutí vlády informoval ministr obrany Martin Stropnický (ANO). V areálu předloni vybuchly dva muniční sklady, exploze si vyžádaly dva lidské životy.

Stropnický řekl, že se na místě při ostraze vystřídaly tisíce vojáků. V nejbližších dnech už by měl být hotov plot, který zabrání přístupu veřejnosti do nebezpečných míst.

Podle nařízení, které vláda schválila, budou vojáci pomáhat se zabezpečením areálu i po konci ledna. V materiálu se hovoří o vyčlenění 250 mužů. „Je to rezerva, pojistka. My děláme všechno pro to, aby tam vojáci být nemuseli, aby situace byla pod kontrolou a občané nemuseli mít žádné obavy,“ řekl novinářům Stropnický.

Stavba plotu kolem areálu začala ve Vrběticích na začátku ledna. Pár dní nato začali pyrotechnici čistit areál od nevybuchlé munice. „Zde naši ženisté odvedli obdivuhodný výkon. Když všechno půjde dobře, tak by zítra (v úterý) ten plot mohl být hotový a do několika málo dnů by byl i kompletně vybaven čidly a elektronikou,“ uvedl Stropnický.

Neobvyklá úloha

Se službou vojáků ve Vrběticích nesouhlasil bývalý náčelník generálního štábu Petr Pavel. Stropnický připustil, že využití vojáků bylo nadstandardem. „Trvalo to dlouho, vojáků se tam protočily tisíce. Je trošku luxus, aby voják chodil kolem pásky,“ konstatoval ministr.

Zásah v muničním areálu stál armádu, policii a hasiče do konce minulého roku 348,1 milionu korun. V nákladech jsou započteny i mzdy, které by stát musel i tak vyplatit, ale například také přesčasy.

Stovky výbuchů

Oba vybuchlé sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group, první výbuch v říjnu si vyžádal dva lidské životy, další sklad explodoval v prosinci. Policie exploze, po nichž následovaly stovky dalších výbuchů, vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení.

Státní zástupce už podal kvůli skladování zakázaných výbušnin v muničním skladu obžalobu na pět lidí a dvě firmy. Při pěti evakuacích muselo svá bydliště opustit asi dva tisíce lidí z okolí. Sanace areálu ve Vrběticích může trvat i několik let.