Vrchní soud připouští vydání hackera Nikulina do Spojených států | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Vrchní soud připouští vydání hackera Nikulina do Spojených států

Vrchní soud připouští vydání hackera Nikulina do Spojených států
Hacker, ilustrační foto
• 
ZDROJ: INFO.CZ

ČTK

Rus Jevgenij Nikulin se bude proti pravomocnému rozhodnutí o přípustnosti vydání do Spojených států bránit ústavní stížností. U Nejvyššího soudu navíc zpochybní nestrannost předsedy senátu pražského vrchního soudu, který možnost extradice potvrdil.

"Jsem překvapený, zaskočený, zklamaný. Nesdílím právní názor vrchního soudu a učiním kroky, které budu moct udělat, abych to rozhodnutí zvrátil," reagoval advokát na výsledek dnešního jednání.

Ústavní stížnost chce odůvodnit porušením Nikulinova práva na spravedlivý proces a práva na obhajobu. "Stížnost nemá odkladný účinek, nicméně je možné, aby Ústavní soud neumožnil panu ministru spravedlnosti rozhodnout o vydání," míní Sadílek.

Advokát, který dnes namítal podjatost předsedy senátu Karla Šemíka a navrhoval odročení jednání kvůli doplnění znaleckého posudku, odmítl, že by konečné rozhodnutí ve věci záměrně zdržoval. "Nejsme s klientem domluveni, že budeme konat obstrukční kroky," řekl.

Vrchní soud připouští vydání hackera Nikulina do Spojených států

O stížnosti proti tomu, že Šemík odmítl námitku své podjatosti, bude nyní rozhodovat Nejvyšší soud. "Pokud by vyhověl mé stížnosti, pak by celé řízení bylo zmatečné, respektive muselo by proběhnout znovu," podotkl právník.

Státní zástupkyně Marcela Kratochvílová odcházela ze zasedání spokojená. "Podstatné je to, co pan předseda senátu zdůrazňoval: že nejde o politicky motivovanou trestnou činnost, že jde o normální kriminální delikt," sdělila novinářům. Podání ústavní stížnosti v extradičních případech podle ní není neobvyklé.

Podle pravomocných rozhodnutí českých soudů lze Nikulina vydat jak do USA, tak do Ruska. Moskva už dříve vzkázala, že udělá vše proto, aby extradici do Spojených států zabránila. 

Za pád webu Účtenkovky mohou hackeři, tvrdí náměstkyně Schillerová

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!