Vybrané léky proti depresím, epilepsii a cukrovce nesmí jít na export. Už teď chybí českým pacientům | E15.cz

Vybrané léky proti depresím, epilepsii a cukrovce nesmí jít na export. Už teď chybí českým pacientům

Adéla Čabanová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo vývoz čtyř léčiv. V českých lékárnách chybí kvůli obchodníkům. 

Informuje o tom Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Mezi léky, které ministerstvo zakázalo vyvážet, jsou přípravky proti depresím Elontril a Wellbutrin SR. Na český trh je podle informací ministerstva zdravotnictví výrobci dodávají v dostatečném množství a pravidelně, přesto v lékárnách chybí.

„Distribuce či vývoz do zahraničí významným způsobem negativně ovlivnila a ovlivňuje dostupnost těchto léčivých přípravků pro české pacienty,“ uvádí ministerstvo zdravotnictví v oficiálním zákazu exportu. Kdyby se tyto léky dál vyvážely, mohlo by to vážně ohrozit zdraví pacientů.

Podobné jsou i argumenty u zákazu vývozu dalších léků, konkrétně přípravku Vimpat pro pacienty s epilepsií a inzulinu Humalog pro diabetiky.

Česko je země s poměrně nízkou hladinou regulovaných cen léků. Obchodníci proto vydělávají na jejich převážení do Německa a dalších zemí, kde je prodají výrazně dráž.

Letos dosud ministerstvo zdravotnictví zakázalo vývoz čtyř léčivých přípravků. Prodávat léky určené původně pro český trh jinde v Evropě je legální a právo takto obchodovat je zaručené evropskými předpisy.

Více o zdravotnictví čtěte ZDE>>>

V případě, že je ohrožená dostupnost léků v Česku, může to ministerstvo zdravotnictví u konkrétního přípravku zakázat. Lékárníci volají po ještě přísnějším postupu proti reexportu. S výpadky v dodávkách léků se totiž setkávají prakticky denně. Vývoz ale zdaleka není jediným jejich důvodem.

Plynulé dodávky léčiv jsou celosvětově ovlivňovány také výpadky ve výrobě. Farmaceutické firmy stále více koncentrují produkci a nemohou tak pružně reagovat na problémy, které se projeví v procesu výroby nebo u dodavatelů.

Za přeprodej léků padla výjimečně vysoká pokuta

Firma RM Pharmatrade dostala pětimilionovou pokutu za přeprodej léků do Německa a na Slovensko. Vyvezla jich téměř 17 tisíc balení za více než 15,7 milionů korun, čímž porušila zákon o léčivech. Kontrolovaná lékárna v Praze se dopustila i dalších pochybení. 

Firma nakoupila léky jako lékárna, nikoliv jako distributor. Jejich dalším prodejem do zahraničí tak porušila zákon. Šlo o přípravky k léčbě angíny pectoris, cukrovky, astmatu, chronické plicní nemoci, revmatoidní artritidu, ale také antidepresiva, léky na onemocnění prostaty, užívané při léčbě závislosti na alkoholhu a snížení cholesterolu.

Při stanovení výjimečně vysoké pokuty úřad přihlížel k tomu, že firma přeprodávala léky opakovaně a pravidelně. "V případě jejich nelegálního vývozu se stávají tyto vysoce specificky indikované léčivé přípravky určené pro konkrétní za život ohrožující onemocnění nedostupnými," dodala mluvčí.

Při kontrole v její lékárně na Senovážném náměstí v Praze SÚKL dále zjistil, že její pracovníci pravidelně nekontrolovali teplotu v místech, kde se skladovaly léky, a nepostupovali správně při vedení evidence návykových látek.

Sankce pro lékárnu je letos nejvyšší pokutou, kterou lékový ústav kvůli porušení zákona o léčivech udělil a která nabyla právní moci. Další vysoké pokuty dostal distributor léčiv Pharmedex mimo jiné za to, že uváděl na trh nitroděložní tělíska se závadou v jakosti (2,3 milionu korun) a firma Lékárna AVE, která provozuje pět lékáren na Moravě a ve Slezsku také za reexport léků. Ostatní sankce se pohybovaly s řádech desítek až stovek tisíc korun.

Celkem loni nabyly právní moci pokuty vyměřené ústavem za porušení tohoto zákona v celkové výši přes 12 milionů korun.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video