Vystrčil porušil cestou na Tchaj-wan suverenitu Číny, vzkázalo čínské velvyslanectví v Česku

Tisková konference šéfa Senátu Miloše Vystrčila po návratu z Tchaj-wanu (5.9.2020)

Tisková konference šéfa Senátu Miloše Vystrčila po návratu z Tchaj-wanu (5.9.2020) Zdroj: ČTK/Šulová Kateřina

Šéf Senátu Miloš Vystrčil na návštěvě Tchaj-wanu (4.9.2020)
Šéf Senátu Miloš Vystrčil na návštěvě Tchaj-wanu (3.9.2020)
Šéf Senátu Miloš Vystrčil na návštěvě Tchaj-wanu (4.9.2020)
Tisková konference šéfa Senátu Miloše Vystrčila po návratu z Tchaj-wanu (5.9.2020)
5
Fotogalerie
ČTK , vku

Čínské velvyslanectví v Praze označilo cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan za hrubé porušení národní suverenity Číny a vážné zasahování do čínských vnitřních záležitostí. Vyzvalo proto Česko, aby dodržovalo princip jedné Číny. Senátní delegace se vrátila z návštěvy Tchaj-wanu v sobotu dopoledne.

„Předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil i přes nesouhlas čínské i české vlády ve vlastním politickém zájmu trval na návštěvě čínského regionu Tchaj-wan. Jedná se o hrubé porušení národní suverenity Číny, vážné zasahování do vnitřních záležitostí Číny, vážné poškození politické základny čínsko-českých vztahů a závažné porušení základních norem mezinárodních vztahů. Čína ostře odsuzuje takové chování a vyjadřuje silný nesouhlas,“ stojí v prohlášení velvyslanectví.

Zdůraznilo, že Tchaj-wan je neoddělitelnou součástí Číny.  „Čína vyzývá českou stranu, aby vzala na vědomí vážnou pozici Číny, dodržovala politický závazek uznání principu jedné Číny, přijala konkrétní opatření k odstranění nepříznivých dopadů souvisejících se vzniklým incidentem a přijala konkrétní kroky k udržení stabilního rozvoje čínsko-českých vztahů,“ uvedlo velvyslanectví.

Vystrčil už při dřívější čínské kritice odmítl, že by politiku jedné Číny porušil. Česko má podle něj s Čínou vyjednáno, že má právo na vlastní politiku jedné Číny. „Já jsem přesvědčen, že návštěva druhého nejvyššího činitele na Tchaj-wanu neporušuje politiku jedné Číny tak, jak ji má (definovanou) Česká republika,“ poznamenal tehdy.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v týdnu uvedl, že Česko a Čína by se měly soustředit na věcnou spolupráci. Věří, že Vystrčilova cesta vztahy obou zemí nepoznamená. Ministr také zdůraznil, že se česká zahraniční politika ve vztahu k Číně Vystrčilovou cestou nijak nezměnila.

„Za naši zahraniční politiku zodpovídá vláda. Vláda, stejně jako předchozí vlády, má svoji jasně definovanou politiku ve vztahu k Číně. Vyhrazujeme si také právo s Tchaj-wanem v konkrétních oblastech spolupracovat a těchto principů se držíme,“ řekl.

Cesta senátní delegace v čele s Vystrčilem vzbudila velkou pozornost. Vedle Číny se proti ní stavěli i vysocí čeští politici včetně premiéra Andreje Babiše (ANO) a prezidenta Miloše Zemana. Právě nátlak čínské ambasády v Praze nejen v této záležitosti Vystrčil označil za jeden z důvodů, proč se návštěvu Tchaj-wanu rozhodl uskutečnit.

Senátní delegaci na Tchaj-wan doprovázeli zástupci 36 českých firem, které jsou zaměřené především na moderní a pokročilé technologie. Česko a Tchaj-wan by mohly spolupracovat například v kybernetické bezpečnosti i v boji proti koronaviru. Ve hře je i zřízení přímé letecké linky mezi Prahou a Tchaj-pejí, působení v Česku zvažuje i jedna z tchajwanských bank nebo Tchajwanská asociace výrobců elektroniky.

Delegace se vrátila z návštěvy Tchaj-wanu v sobotu dopoledne. Ke kbelskému letišti ji přišla přivítat a poděkovat Vystrčilovi více než stovka lidí.