Vývoz do Kyrgyzstánu je na rekordu, Češi zajistili i vytápění největší jurty na světě | E15.cz

Vývoz do Kyrgyzstánu je na rekordu, Češi zajistili i vytápění největší jurty na světě

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vývoz českých firem do postsovětského Kyrgyzstánu loni vzrostl o 120 procent a přesáhl 362 milionů korun. Pro srovnání, koncem devadesátých let vývoz představoval méně než desetinu této částky. Tuzemské podniky nacházejí uplatnění hlavně v dodávkách pro teplárny či z českého pohledu atypické stavby.

O tom, že čeští exportéři přišli Kyrgyzstánu na chuť svědčí i fakt, že jen za první tři měsíce letošního roku export dosáhl téměř padesáti milionů korun

Podniky s podporou  České exportní banky do asijské země vyvážejí technologie pro největší jurtu na světě a podílejí se také na zabezpečení dodávek tepla pro hlavní město Biškek. „V Kyrgyzstánu je o české technologie zájem. Pro české vývozce se otevírá prostor pro další, ještě větší zakázky,“ říká honorární konzul ČR v Kyrgyzstánu Marat Džanbajev.

"Kyrgyzstán patří mezi obtížná teritoria v nichž je potřeba zpočátku užit vztahy na menších obchodních případech. Tyto první krůčky, v podobě úspěšných projektů, máme za sebou,“ připomíná předseda představenstva a generální ředitel ČEB Jaroslav Výborný.

Například tuzemský dodavatel energeticky úsporných vytápěcích systémů Regulus se v Kyrgyzstánu podílel na několika projektech, zaměřených na využití úsporných a ekologických systémů pro ohřev teplé vody i vytápění bytových domů. Topný systém s tepelnými čerpadly a termickými slunečními kolektory firmy Regulus našel uplatnění i v projektu Dasmia.

V této obří reprezentativní stavbě ve tvaru tradiční jurty pak slavily tři tisíce lidí narozeniny prezidenta Sooronbaje Jeenbekova. „Je to největší jurta na světě. Kopíruje staleté kyrgyzské tradice, ale celý systém vytápění je z Česka,“ říká investor projektu Tursunbek Mamašev.

„V Kyrgyzstánu panují naprosto odlišné klimatické podmínky a platí tam i jiné technické předpisy, takže jsme celý systém přizpůsobili tamním potřebám, na míru zákazníka. Naši technici pak pomocí vzdáleného internetového přístupu mohou systém sledovat a upravovat jeho nastavení přímo z Prahy,“ říká ředitel firmy Regulus Pavel Kučera. Řada českých firem se v Kyrgyzstánu nyní uchází o další zakázky, zejména v oblasti infrastruktury, ale třeba také IT.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video