VZP podepíše smlouvu s protonovým centrem, pokud přijme její podmínky | e15.cz

VZP podepíše smlouvu s protonovým centrem, pokud přijme její podmínky

Pražské Protonové centrum
Pražské Protonové centrum
• 
ZDROJ: Protonove centrum

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) je připravena okamžitě podepsat smlouvu s pražským protonovým centrem, pokud centrum přijme podmínky vymezené správní radou VZP a dohodnou se na ceně. Po Vojenské zdravotní pojišťovně, která má smlouvu od roku 2013, podepsaly nyní smlouvy Česká průmyslová zdravotní pojišťovna a Oborová zdravotní pojišťovna. Ostatní zaměstnanecké pojišťovny o smlouvě jednají.

„My jsme jasně deklarovali vůli uzavřít smluvní vztah, pokud zástupci protonového centra přistoupí na parametry deklarované usnesením správní rady. Jsme připraveni smlouvu uzavřít okamžitě, jak k takovéto akceptaci dojde,“ řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

VZP podle něj trvá na tom, že protonovou léčbu doporučí tým některého z 13 komplexních onkologických center a budou to diagnózy vymezené odbornou společností. Limit pro tuto léčbu si VZP stanovila na 50 milionů korun ročně pro zhruba 70 klientů.

„Já si myslím, že cena není problémem sporu, že v současné době se obě strany blíží k tomu, že bychom ji byli schopni stanovit jako paušální úhradu na úrovni mnichovského centra,“ uvedl ředitel. Podle něj by obě strany přistoupily na úhradu podle sazebníku, jakmile v něm vyjde ohodnocení výkonů protonové terapie.

Rada Kabátka podporuje

Předseda správní rady VZP Jiří Běhounek potvrdil, že postup Kabátka správní rada podporuje. „Myslím si, že je možné, pokud protonové centrum přijde s nabídkou, o ní zcela seriózně jednat,“ uvedl.

Kabátek zdůraznil, že pro všechny klienty VZP je protonová léčba zajištěna v plném rozsahu buď v pražském či mnichovském protonovém centru. Loni se protonem léčilo téměř 50 pacientů. Kabátek očekává, že smlouvy dvou zaměstnaneckých pojišťoven budou zveřejněny a VZP bude moci vycházet při jednání z parametrů, které jsou v těchto smlouvách.

Zatím bez smlouvy

Centrum prohrálo s VZP spor o platnost smlouvy o smlouvě budoucí, na léčení zatím posílala VZP do pražského centra pacienty stejně jako ostatní pojišťovny bez smlouvy. Po razantním navýšení ceny jednoho ozáření z 26 tisíc na 39 tisíc korun ke konci loňského roku začala VZP posílat pacienty do Mnichova, kde podle ní ceny byly přijatelnější.

Protonová terapie je doporučena pro léčení nádorů hlavy, krku, mozku a centrální nervové soustavy, nádorů v páteři, rakovinu prostaty, lymfomy a nádorů u dětí. Pražské centrum chce během několika měsíců zahájit i léčbu nádorů plic.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video