Weigl: Vylepšování platů „mrtvými dušemi“? Pseudoproblém | e15.cz

Weigl: Vylepšování platů „mrtvými dušemi“? Pseudoproblém

ČTK, jih

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalý hradní kancléř Jiří Weigl potvrdil, že na Hradě za éry Václava Klause pracovalo méně lidí, než byl počet tabulkových míst, a že část uspořených peněz šla na mzdy. Ke článku v Právu ale uvedl, že kancelář prezidenta vždy dodržela veškeré úspory mezd stanovené ministerstvem financí a úspory činila nikoliv snižováním platů, ale dle doporučení úsporou pracovních sil. Nižší počet lidí, než je v tabulkách, je podle něj běžný i jinde, informace v Právu proto považuje za „pseudoproblém“.

Deník Právo napsal, že kancelář prezidenta republiky uváděla v uplynulých letech vyšší počet zaměstnanců, čímž zvyšovala platy. Ačkoli tedy platy ve státní správě klesaly nebo byly zmraženy, na Hradě za šéfování Václava Klause naopak trvale rostly.

Podle tabulek dělalo v roce 2012 na Hradě 114 lidí, ve skutečnosti jich bylo 87. Průměrný plat v prezidentské kanceláři tak mohl proti plánovaným 36 141 korunám být v roce 2011 o 9638 korun vyšší, tedy 45 779 korun. O rok později převyšoval rozpočtem stanovený plat pro tuto instituci o více než 11 tisíc a činil 47 357 korun, napsalo Právo.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) je ale takový postup zákonný, i když neetický. „Oni nám vždycky vysvětlí, proč zrovna v tu chvíli nemají stav naplněný, ale že to hned zítra naplní. Je to bohužel běžný fígl. Peníze na odměny jsou často z těchto ‚černých duší‘,“ uvedl ministr.

Také Weigl tvrdí, že „pseudoproblém“, který článek připisuje Hradu, existuje všude. Počet zaměstnanců klesl podle Weigla o více než čtvrtinu. „Část uspořených prostředků, vždy v rámci limitu úspor, byla použita na mzdy,“ uvedl. „Také to bylo obecně doporučováno - propustit ty nadbytečné a ostatní z ušetřeného lépe zaplatit. A nebylo na tom ani nic tajného,“ dodal.

Zdůraznil, že zásadně odmítá interpretaci, že by na Hradě docházelo k „vylepšování platů mrtvými dušemi“. Weigl tvrdí, že na žádném ministerstvu ani jiném státním úřadu neexistuje absolutní soulad mezi tabulkovým a skutečným, přepočteným počtem pracovníků. „V takovém případě by nebylo možné přijímat nové pracovníky a reagovat na měnící se potřeby,“ dodal Weigl, který nyní šéfuje Institutu Václava Klaus.

Autor: ČTK, jih

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery