Z vězení se nelze hájit, vzkázal uprchlý exposlanec Wolf | E15.cz

Z vězení se nelze hájit, vzkázal uprchlý exposlanec Wolf

Petr Wolf
Petr Wolf
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Uprchlý bývalý poslanec Petr Wolf, který se vyhýbá vězení, řekl, že z vězení by se nemohl efektivně bránit. Dál se cítí nevinen. Policie po něm pátrá od ledna 2013. Televize Prima s ním pořídila rozhovor prostřednictvím tabletu, Wolf měl velké sluneční brýle a plnovous. Naznačil, že jeho obvinění mohlo být politicky motivované.

Wolf byl zvolen poslancem za ČSSD, později stranu opustil. Funkci vykonával v letech 2006 až 2010. O dva roky později jej ostravský krajský soud uznal vinným z toho, že podvedl nepřesnými, zkreslenými i lživými informacemi ministerstvo životního prostředí, od nějž dostal dotace. Bývalý politik čerpal společně s manželkou v letech 2005 až 2007 na dva projekty 11 milionů korun. Část peněz použil na hrazení vlastních nákladů, projekty navíc byly zkopírovány z internetu.

Exposlanci za to soud původně uložil pět let vězení a pokutu milion korun, Vrchní soud v Olomouci však trest zpřísnil na šest let vězení a pokutu pět milionů. Odsouzena byla i Wolfova manželka, a to k podmíněnému tříletému trestu a pokutě milion korun. Wolf už dříve opakovaně uvedl, že rozhodnutí soudu považuje za nesprávné a nespravedlivé.

Na útěku, přesto trest splatil

V lednu 2013 neúspěšně požádal o odložení výkonu trestu. Policie po něm 25. ledna 2013 vyhlásila pátrání, v únoru byl vydán evropský zatykač a v dubnu pak i mezinárodní. Do vězení Wolf odmítá nastoupit, peněžitý trest ale s manželkou uhradili ve splátkách. Peníze přicházely na účet soudu i v době, kdy už byl na útěku. Útěkem si Wolf může ještě pohoršit. Za maření výkonu úředního rozhodnutí mu totiž hrozí další trest odnětí svobody. Ministerstvo spravedlnosti letos zamítlo žádost o milost pro Wolfa.

Wolf Primě řekl, že vyšetřování začalo, když vystoupil z klubu ČSSD a „především nepodpořil pana (tehdejšího předsedu ČSSD Jiřího) Paroubka a (dalšího sociálního demokrata Lubomíra) Zaorálka. Wolf tehdy v některých hlasováních podporoval pravicovou vládu Mirka Topolánka.

Kdo se před vězením skrývá v zahraničí
Norbert Köhler - V červenci 2011 mu za účast na loupežích provedených tzv. Berdychovým gangem uložil Městský soud v Praze jako uprchlému deset let vězení, loni odvolací Nejvyšší soud trest potvrdil. Do roku 2007 byl ve španělském vězení, kde si odpykával trest za padělání platebních karet. Španělsko ho vydalo do ČR kvůli kauze dovozu kokainu z Ekvádoru. Poté, co byl rozhodnutím Ústavního soudu propuštěn z vazby, z ČR opět uprchl.
Viktor Kožený - Finančník, který je v ČR stíhán pro podvod ve výši přes deset miliard korun způsobený Harvardskému průmyslovému holdingu, žije od roku 1994 na Bahamách. Má také irské občanství. V červenci 2010 rozhodl Městský soud v Praze, že Kožený a jeho bývalý kolega Boris Vostrý mají jít za miliardové podvody každý na deset let do vězení, loni odvolací soud trest Koženému potvrdil a Vostrému o rok snížil. Kožený má také zaplatit škodu zhruba 8,3 miliardy a úroky, Vostrý přes 2,2 miliardy a úroky. Kožený je stíhán i v USA, kde je obviněn mimo jiné ze zpronevěry a úplatkářství. V říjnu 2009 bahamský vrchní soud v odvolacím řízení rozhodl, že Kožený nemůže být do USA vydán. O jeho vydání požádala bahamské úřady také česká justice.
Radovan Krejčíř - České úřady podnikatele obvinily z různých majetkových a násilných trestných činů. Policii unikl při domovní prohlídce v roce 2005. Skrýval se na Seychelských ostrovech, od roku 2007 žije v JAR, kde je podezřelý z pojistného podvodu a z účasti na ozbrojené loupeži. Pražský městský soud uznal loni 30. listopadu Krejčíře vinným z více než půlmiliardového daňového úniku a uložil mu, zatím nepravomocně, souhrnný jedenáctiletý trest vězení, do kterého jsou započítány i jeho předchozí odsouzení za další daňové i jiné podvody.
František Procházka - Muž odsouzený za takzvanou krádež století k devítiletému pobytu za mřížemi. Procházka pracoval jako strážný bezpečnostní agentury G4S v Praze a na začátku prosince 2007 údajně z budovy agentury ukradl 540 milionů korun. Procházka byl souzen jako uprchlý, od krádeže je na útěku. Loni v říjnu napsal deník Právo, že Procházka je mezi desítkou hledaných, která českým policistům „proklouzla“ při akci v Dominikánské republice.
Boris Vostrý - V kauze Harvardského průmyslového holdingu je odsouzen spolu s Viktorem Koženým. Žije ve středoamerickém Belize a počátkem roku 2003 přijal belizské občanství.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.