Žalobci poslali soudu kauzu Nečasové a údajných úniků z BIS | E15.cz

Žalobci poslali soudu kauzu Nečasové a údajných úniků z BIS

Žalobci poslali soudu kauzu Nečasové a údajných úniků z BIS
Jana Nečasová
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci podalo obžalobu v případu údajného úniku informací z Bezpečnostní informační služby (BIS). Podle dřívějších informací se týká exšéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, lobbisty Iva Rittiga, jeho obchodního partnera Tomáše Jindry a advokáta Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal. Kauzu bude řešit Městský soud v Praze. Potvrdil to dozorující státní zástupce Rostislav Bajger.

Mluvčí soudu Markéta Puci uvedla, že místopředseda soudu nyní rozhodne podle rozvrhu práce, kterému trestnímu senátu se případ přidělí. „Po nastudování spisu se předseda senátu rozhodne, zda ve věci nařídí hlavní líčení, nebo zvolí jiný postup,“ dodala.

Vyšetřovatelé v kauze obvinili čtyři lidi kvůli podezření z ohrožení utajované informace. „Tři jsou v základní skutkové podstatě v sazbě nula až tři roky vězení nebo zákaz činnosti, z toho dva jsou návodci a jeden pachatel. Čtvrtá osoba je ohrožena sazbou dva až osm let vězení,“ řekl již dříve státní zástupce Pavel Komár. Případ je kvůli souvislosti s kontrarozvědkou v režimu utajení. Jednání v případě hlavního líčení zřejmě nebude moci sledovat veřejnost.

Další proces s Nečasovou

Údajné vynášení informací z BIS je druhým případem kolem Nečasové, který zamířil k soudu. Obvodní soud pro Prahu 1 od loňského listopadu řeší také údajné zneužití Vojenského zpravodajství. Dříve Nagyová podle obžaloby na podzim 2012 nechala sledovat tehdejší manželku premiéra Radku Nečasovou. Kauza vedla k pádu Nečasovy vlády. Nečas se později s Nagyovou oženil.

Obžalovaní v případu zneužití vojenského zpravodajství jsou rovněž dva exšéfové rozvědky Milan Kovanda a Ondrej Páleník a zpravodajec Jan Pohůnek, kteří tvrzení o sledování odmítají. Podle nich dostali úkol „z nejvyšších míst“, aby provedli tzv. kontrasledování, tedy prověřili podezřelý pohyb kolem manželky premiéra a bezpečnostní riziko pro stát. Při projednání zatím zazněly první výslechy svědků, soud bude pokračovat 9. března.

Pojítko mezi více případy

Nečasová je podle žalobců pojítkem mezi více případy. Z rozsáhlejšího spisu zatím vyloučili k samostatnému vyřešení kauzy tajných služeb. Obviněná je dále kvůli údajnému podplácení tří exposlanců ODS, kteří získali funkce v podnicích se státní účastí výměnou za domluvené hlasování ve Sněmovně. Policie Nečasovou také prověřuje kvůli možnému krácení daně. Bývalá vysoce postavená úřednice čelí podezření, že z drahých šperků a kabelek, které dostávala, neodvedla daň. V případě obvinění jí může hrozit až osm let vězení.

Lobbista Rittig a advokát Michal byli loni s dalšími dvěma lidmi obviněni z praní špinavých peněz v kauze jízdenek pro pražskou městskou hromadnou dopravu. Oba figurují s dalšími osmi lidmi i v případu údajného vyvádění peněz ze společnosti Oleo Chemical.

Přehled kauz v nichž figuruje bývalá šéfka kabinetu premiéra Jana Nečasová
Zneužití vojenské tajné služby

Od počátku loňského června čelí Nečasová obžalobě ze zneužití Vojenského zpravodajství (VZ) ke sledování tehdejší manželky premiéra Petra Nečase (ODS) Radky. Spolu s Nečasovou jsou obžalováni i bývalí šéfové rozvědky Ondrej Páleník a Milan Kovanda a bývalý zpravodajec VZ Jan Pohůnek.

Obvodní soud pro Prahu 1 koncem června uznal Nečasvou nepravomocným trestním příkazem vinnou a udělil jí roční podmínku s odkladem na čtyři roky. Nečasová i státní zástupce podali proti rozhodnutí odpor. Soud rovněž zastavil stíhání zpravodajce Pohůnka a případy šéfů VZ Páleníka a Kovandy postoupil k vyřešení ministerstvu obrany.

Počátkem září 2014 vrátil Městský soud v Praze případ Páleníka, Kovandy i Pohůnka k novému projednání. V současnosti tak spolu s Nečasovou čelí žalobě ze zneužití vojenské tajné služby před
Údajné uplácení poslanců

Spolu se svým manželem, někdejším premiérem Petrem Nečasem, je Nečasová podezřelá z podílu na uplácení poslanců ODS Marka Šnajdra, Ivana Fuksy a Petra Tluchoře. Ti se na podzim 2012 vzdali poslaneckého mandátu, a navzdory svým námitkám tak umožnili schválení vládního daňového balíčku, se kterým Nečasova vláda spojila žádost o vyslovení důvěry.

Žalobci exposlance vinili, že se mandátů vzdali za příslib lukrativních postů ve státních firmách. Podle policie premiéra k přislíbení „trafik“ navedla právě Nečasová spolu s někdejším náměstkem ministra zemědělství Romanem Bočkem. Stíhání exposlanců zrušil v roce 2013 Nejvyšší soud s odvoláním na poslaneckou imunitu.
Únik informací z BIS

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci dnes podalo obžalobu v případu údajného úniku informací z Bezpečnostní informační služby (BIS). Podle dřívějších informací se týká Nečasové, lobbisty Iva Rittiga, jeho obchodního partnera Tomáše Jindry a advokáta Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal. Kauzu bude řešit Městský soud v Praze.
Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!