Žalobkyně chce Romana Janouška stíhat za pokus o vraždu

Janouškovo jednání je podle názoru státní zástupkyně z Prahy 4 Jitky Rybenské možné posoudit přísněji než jako těžké ublížení na zdraví se sazbou od tří do deseti let. Případ proto předala nadřízeným žalobcům, kteří by byli k dozoru v takovém případě příslušní.
Lobbista je nyní stíhán za úmyslné těžké ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky. Podle policie v březnu při jízdě v Praze 4 nedodržel bezpečnou vzdálenost a narazil do vozu, který jel před ním. Jel prý dál a zastavil až po zhruba 50 metrech na světelné křižovatce. Řidička z poškozeného auta za ním šla a pokoušela se ho kontaktovat, Janoušek ji ale podle policie autem srazil a ujel. Policie lobbistu dostihla, při dechové zkoušce mu naměřila přes 2,2 promile alkoholu.
O Janouška má zájem i protikorupční policie
„Já jsem obsah dozorového spisu spolu s kopií vyšetřovacího spisu postoupila z důvodu věcné příslušnosti, neboť jsem usoudila, že by mohlo jít o těžší trestný čin nebo o těžší kvalifikaci než dosud, a k dozoru v takové věci nejsem, s ohledem na výšku trestní sazby, příslušná,“ uvedla žalobkyně. S jakým konkrétním návrhem spis nadřízeným státním zástupcům předložila, však odmítla upřesnit. Z trestního zákoníku ale vyplývá, že může jít pouze o těžké ublížení na zdraví ve druhém odstavci, kde hrozí od pěti do dvanácti let vězení, nebo o pokus o vraždu, kde se trestní sazba pohybuje od deseti do osmnácti let.
Janoušek sraženou ženu odškodnil, což může mít vliv i na výměru případného trestu u soudu. Přesnou částku však obě strany úzkostlivě tají. Podle dřívějších informací se jedná o trojnásobek bodového ohodnocení zranění, které vyčíslili lékaři.
O Janouška se zajímá také protikorupční policie. Detektivové zkoumají jeho úlohu při prodeji pozemků dopravního podniku na pražské Palmovce a také to, zda nezasahoval do řízení o změnách územního plánu.