Ze Sněmovny zmizí alkohol. Kalousek protestuje | e15.cz

Ze Sněmovny zmizí alkohol. Kalousek protestuje

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Jan Rash, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po dobu jednání pléna Sněmovny bude ve všech restauračních zařízeních v jejích budovách platit zákaz podávání alkoholu. Rozhodl o tom nařízením předseda dolní komory Jan Hamáček (ČSSD). O zákaz prodeje alkoholu v prostorách Poslanecké sněmovny usilovalo hnutí ANO.

Nařízení kritizoval předseda poslanců TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek, podle kterého snižuje vážnost Sněmovny. „Populisticky se snaží potvrdit něco, co není pravda,“ řekl novinářům Kalousek. Podle něho poslanci v práci alkohol nepijí. Kalousek podotkl, že poslanecký mandát je stálý. „To nařízení do důsledku vzato je, že všichni poslanci jsou 365 dní v roce 24 hodin denně vázáni abstinencí,“ dodal.

Hamáčkovo rozhodnutí o zákazu podávání alkoholu se ale vztahuje jen na dny, kdy jedná sněmovní plénum. „Má to být konec debaty o tom, zda se v Poslanecké sněmovně může nebo nesmí během jednání konzumovat alkohol. Myslím, že tímto rozhodnutím je to jasně vyřešeno,“ uvedl šéf dolní komory. S nařízením dnes seznámil členy organizačního výboru. Všichni je podle něho respektují.

Zákaz prodeje alkoholu prosazovala hlavně místopředsedkyně Sněmovny za ANO Jaroslava Jermanová. Hamáčkovo rozhodnutí přivítala a označila jej za samozřejmou věc a krok správným směrem. „Jsem pořád ještě udivena, jaká zlá krev kolem toho vznikla dovnitř do Sněmovny mezi ostatními kolegy. Já se pořád na to dívám, že jsme zaměstnanci tohoto státu a nejsme nadlidi a měli bychom se tak i chovat a přistupovat ke svým povinnostem,“ řekla Jermanová.

Kalousek: Regulaci si žádá i oblékání poslanců

Kalousek podotkl, že pokud má být regulována životospráva poslanců, mělo by být regulováno i jejich oblékání a vyjadřování. Aby někdo vydržel střízlivý sledovat Jermanovou, jak se marně snaží řídit schůzi oblečená v mikině s kapucou, vyžaduje velké sebeodříkání, řekl. Jermanová vzkázala, že pokud je Kalousek odborník na módu, ráda ho využije jako vizážistu. Uvedla, že jakékoli reakce na Kalouskovy invektivy jsou pod její úroveň.

Zatím není jasné, zda se bude omezení vztahovat taky na trafiku v přízemí hlavní sněmovní budovy, v níž se alkohol prodává, nikoli podává. „Mohu svým rozhodnutím regulovat pouze provozy, které jsou provozovány Sněmovnou,“ řekl Hamáček s tím, že musí zjistit, na jakém smluvním základě stánek funguje. Jeho nařízení řeší protokolární aspekty, tedy například přípitky se zahraničními delegacemi. Povoluje podávání alkoholu při „ostatních akcích“ při Hamáčkově souhlasu nebo souhlasu sněmovního kancléře Petra Kynštetra.

Sněmovní pamětníci říkají, že případy opilých poslanců jsou spíše ojedinělé. K nejznámějším patří ten z roku 2003, kdy tehdejší poslanec ODS Petr Kott nemohl kvůli údajné opilosti hlasovat. Tehdejší šéf Sněmovny, nyní ministr zahraničí Lubomír Zaorálek potom zákázal prodej alkoholu v bufetu blízko jednacího sálu. O čtyři roky dřív usvědčila někdejšího poslance ČSSD Radima Turka při jeho odpovědi na dotaz České televize chůze i mluva. V tomto volebním období prý nikdo s nadměrným požitím alkoholu problém neměl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery