Zeman ani Fischer nemusí platit daň za zpožděné peníze na kampaň, ušetří statisíce | E15.cz

Zeman ani Fischer nemusí platit daň za zpožděné peníze na kampaň, ušetří statisíce

Prezident republiky Miloš Zeman (vpravo) jmenoval 10. čerevnce v Praze ministrem financí Jana Fischera (vlevo). Fischer bude zároveň místopředsedou vlády.
Prezident republiky Miloš Zeman (vpravo) jmenoval 10. čerevnce v Praze ministrem financí Jana Fischera (vlevo). Fischer bude zároveň místopředsedou vlády.
• 

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Darovací daň platí jen pro někoho. Prezident Zeman, ani jeho protikandadít a současný ministr financí v demisi Jan Fischer se doplatku daně za finanční dary, které přišly po skončení prezidentské volby vyhnou.

Prezident Miloš Zeman ani neúspěšný prezidentský kandidát a nyní ministr financí v demisi Jan Fischer nemusí zaplatit darovací daň z peněz, které byly určeny na jejich volební kampaň, ale na účty jim přišly až po skončení prezidentské volby. Podle informací serveru Lidovky.cz se na tom dohodly Finanční správa a ministerstvo vnitra.

„Jde o bezúplatná nabytí majetku určeného na financování volební kampaně kandidáta na funkci prezidenta podle zákona upravujícího volbu prezidenta republiky, která nejsou předmětem daně darovací,“ řekla webu mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Homolová. Podle ní je podstatná transparentnost příjmů i výdajů na financování volební kampaně.

Fischerovi se po neúspěšné kandidatuře v lednových prezidentských volbách dlouho nedařilo splatit všechny náklady na kampaň. Dluhy nevyrovnal ani po uplynutí zákonné lhůty. Až na začátku července přišlo na účet jeho kampaně několik darů v řádu milionů korun. Pokud by z nich platit darovací daň, činila by by podle serveru přes půl milionu korun.

Také Zeman splácel část výdajů na kampaň až měsíce po vyhlášení výsledků. Na účet mu po volbách od sympatizantů přišly miliony korun. V jeho případě by se výše darovací daně vyšplhala až k jednomu milionu.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.