Zeman: Česko se zbavilo tlaku USA a EU, je opět nezávislé

„Je to nový začátek, protože mezi Čínou a bývalou vládou České republiky byly velmi špatné vztahy. Zdůrazňuji bývalou vládou, protože ta vláda velmi podléhala tlaku Spojených států a Evropské unie. Teď jsme znovu nezávislá země a formulujeme svou zahraniční politiku, která je založena na našich vlastních zájmech. Nevměšujeme se do zájmů žádné jiné země. A to je moje vysvětlení toho nového začátku,“ sdělil prezident Zeman.
Plody dvouletého úsilí
Český premiér Bohuslav Sobotka v písemných odpovědích na otázky televize CCTV vyjádřil naději, že se Česko stanem pro Čínu středoevropským finančním a leteckým centrem. Těší se prý také na rozvoj spolupráce s Čínou v oblastech financí, zdravotnictví, sportu a vzdělání.
Sobotka v odpovědích na otázky uvádí, že prioritou jeho vlády je prohloubení vztahů s Čínou. „Minulé dva roky jsme se intenzivně zabývali posílením česko-čínských vztahů a toto úsilí nyní začíná přinášet plody,“ citovala televize ze Sobotkových odpovědí.
K finanční spolupráci sdělil, že čínské finanční instituce mají blíže k českým finančním skupinám než k bankám. Vstup těchto velkých institucí na trh bude podle něj nejenom pobídkou finančního, ale všech sektorů české ekonomiky.
Letecké linky se zpožďují
Premiér Sobotka se při své loňské návštěvě Číny zúčastnil summitu platformy 16+1, tedy zástupců Číny a šestnácti zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy. Televizi CCTV řekl, že je to významná skupinu a že je hrdý na to, že je Česko jedním z jejích tahounů. Zmínil se, že už se začala projevovat dobrá spolupráce mezi Čínou a Českem v podobě přímého leteckého spojení mezi Prahou a Pekingem, které bylo zavedeno loni na podzim.
V nejbližších týdnech se pak chystá letecké spojení mezi Prahou a Šanghají a pak má následovat také linka do Čcheng-tu, tedy střediska province S´-čchuan, spuštění obou ale provázejí zdržení kvůli neochotě čínských úřadů lety povolit. Kontakty se podle Sobotky úspěšně rozvíjejí také v oblasti zdravotnictví, protože Česko se stalo základnou tradiční české medicíny.
Čína podle českého premiéra míří k transformaci své výroby ve smyslu zlepšení kvality. Doufá proto, že se tím zvýší šance vysoce kvalitní české technologie a průmyslové výroby na čínském trhu.