Zeman: Do Číny jsem se jel poučit, jak stabilizovat společnost

Zeman využil nedávného příměru ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka o tom, že dochází k „resetu“ vztahů mezi Českem a Čínou. „To je ten reset: nepoučujeme o tržním hospodářství či o lidských právech nebo o něčem podobném. Naopak se snažíme se poučit. A já jsem v Číně, abych se učil, jak zvýšit ekonomický růst a jak stabilizovat společnost,“ prohlásil Zeman.
„Plně chápeme, že není možné se vměšovat do vnitřních záležitostí, kterékoli země, včetně Číny,“ zopakoval Zeman názor, který přednesl i při setkání s čínskými představiteli.
Krtek jako výborný vývozní artikl
Prezident rovněž řekl, že Česko je ochotné Číně podle potřeby pomoci. „To je lepší než poučovat o ekonomii - ukázat krtka,“ řekl s tím, že jde z ekonomického hlediska o „výborný vývozní artikl“. Zeman, který asistoval dohodě o vzniku nového česko-čínského seriálu o krtkovi a pandě, to označil za konkrétní příklad přátelské spolupráce.
V této souvislosti řekl, že panda a krtek jsou symboly obou zemí, byť ten čínský je hodně starý. „Náš symbol je hodně nový,“ řekl Zeman s poukazem na to, že v porovnání s Čínou je historie České republiky a Československa hodně krátká.
Schwarzenberg: Důraz na lidská práva se z české zahraniční politiky ztrácí
Podle předsedy TOP09 Karla Schwarzenberga se důraz na lidská práva ze zahraniční politiky ztrácí. „Číňané opravdu na náměstí Nebeského klidu před čtvrt stoletím stabilizovali společnost a výsledky jsou dodnes vidět. Všichni disidenti putují do vězení. Je to stabilizace, kterou jsme měli v nejhorší době normalizace,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi.
Poznamenal také, že v době jeho úřadování na ministerstvu zahraničí export do Číny rostl a hájení lidských práv na to nemělo vliv. „Číňané jsou velmi dobří obchodníci,“ zdůraznil. „Otázka je, jestli poslední výroky prezidenta jsou otázky, kterými se má zabývat politik, nebo lékař,“ komentoval Zemanovy výroky Schwarzenberg.