Zeman je v Afghánistánu, vojákům přivezl filmy a české potraviny

Prezident Zeman v Afghánistánu

Prezident Zeman v Afghánistánu Zdroj: Herbert Slavik, KPR, repro CT

Prezident Miloš Zeman v pátek a dnes navštívil Afghánistán, kde se setkal s českými vojáky, kteří v asijské zemi působí v rámci Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF). Jednal také se svým afghánským protějškem Hamídem Karzáím .O návštěvě až po jejím skončení informoval Zemanův mluvčí. Hrad do té doby cestu do Afghánistánu tajil, což bývá při obdobných zahraničních návštěvách této země kvůli bezpečnostním důvodům častá praxe.

V pátek se Zeman v Kábulu sešel s vojáky Úkolového uskupení Armády České republiky ISAF a dekoroval jejich prapor stuhou prezidenta republiky. Vojákům zároveň předal balíčky s českými potravinami a s filmy na DVD. Zeman, jehož doprovázeli ministr obrany Vlastimil Picek a náčelník generálního štábu Petr Pavel, předal dárky i českým vojákům působícím na vojenské základně v Bagrámu nedaleko afghánské metropole.

„Uvědomuji si, že čeští vojáci jsou cosi jako předsunutá hlídka,“ prohlásil prezident s poukazem na boj proti mezinárodnímu terorismu. Jeho průniku podle něj brání právě čeští vojáci. Podpořil zároveň zahraniční vojenské mise. „Prevence je vždy levnější než následná obrana… zahraniční mise mají zabránit rozpoutání nějakého velkého požáru,“ citoval českého prezidenta jeho mluvčí.

Dnes Zeman na kábulské vojenské základně navštívil vojenskou kapli, kde českým vojákům předal svíčku od sester z řádu karmelitek. V nemocnici se pak seznamoval s prací českých lékařů, záchranářů a zdravotních sester.

Na závěr setkání českého a afghánského prezidenta bylo podepsáno memorandum, které podle Zemanova mluvčího umožní uspořádat v Národním muzeu ČR historicky první výstavu buddhistických památek objevených v Afghánistánu českými archeology.

Prezident proti terorismu
Český prezident se netají svou podporou v boji proti mezinárodnímu terorismu. Prohlašuje, že práce českých vojáků v zahraničí si váží; čeští vojáci v Afghánistánu podle jeho slov tisíce kilometrů od českých hranic bojují „i za naši svobodu“.

Čeští vojáci slouží v Afghánistánu v rámci mise ISAF od roku 2002, mandát mají schválený do konce roku 2014. Počet nasazených vojáků se postupně snížil, v Afghánistánu by jich mělo letos působit asi 270. V Afghánistánu se zatím vystřídalo téměř 5000 českých vojáků a v důsledku války jich pět zahynulo. Nyní se příslušníci české armády podílejí na ostraze základny v Bagrámu a jsou i na základně KAIA u mezinárodního letiště v Kábulu, kde se účastní výcviku afghánských pilotů. Čeští lékaři pracují ve francouzské vojenské nemocnici v afghánském hlavním městě.

První prezident v Afghánistánu
Zeman je první českou či československou hlavou státu, která do Afghánistánu zavítala. Před ním zemi opakovaně navštívili předsedové vlád Mirek Topolánek a Petr Nečas nebo bývalý ministr obrany Alexander Vondra. Bývalé Československo navštívila afghánská hlava státu dvakrát; v roce 1970 přijel král Muhammad Záhir s královnou Humairou a doprovodem na pozvání prezidenta Ludvíka Svobody a v roce 1981 tehdejší hlava státu, šéf afghánské komunistické strany Babrak Karmal, který se setkal s československým prezidentem Gustávem Husákem.

Podle posledních informací zamýšlí americká armáda ponechat v Afghánistánu po skončení mezinárodní mise na konci letošního roku 10 tisíc vojáků. Podmínkou pro setrvání amerických jednotek v zemi je však podpis bezpečnostní smlouvy s afghánskou vládou, bez níž zřejmě armáda USA Afghánistán opustí na konci letošního roku stejně jako další země NATO.

149 českých vojáků zodpovídá za bezpečnost 40 tisíc spojenců
Údolí Bagrám, AfghánistánÚdolí Bagrám, Afghánistán | CC BY 2.0: AfghanistanMatters via Flickr
Čeští vojáci v Afghánistánu převzali na konci roku 2013 nový úkol. Střeží jednu z nejdůležitějších spojeneckých základen v zemi - Bagrám (viz obrázek údolí na snímku). Zodpovídají tak za bezpečnost bezmála čtyřiceti tisíc spojeneckých vojáků, pro které je strategická základna dočasným domovem. Jednotka, jejíž jádro tvoří vojáci ze 73. tankového praporu z Přáslavic, se přesouvala do nové mise několika speciálními lety už od konce září.

Pavla Palaščáková: Nezkrotitelný Afghánistán