Zeman odtajnil navrhované ústavní soudce | E15.cz

Zeman odtajnil navrhované ústavní soudce

Předseda ústavního soudu Pavel Rychetský a prezident Miloš Zeman
Předseda ústavního soudu Pavel Rychetský a prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: ctk

bru, ČTK

Šanci stát se soudci Ústavního soudu získali soudkyně Nejvyššího správního soudu Milada Tomková a profesoři právnických fakult Jaroslav Fenyk, Vladimír Sládeček a Jan Filip. Senátu jejich jména navrhne prezident Miloš Zeman, který tak plní svůj dřívější slib rychle vyřešit personální krizi soudu.

„Podnikli jsme podstatný krok, abychom zaplnili mezeru, která v mezním případě mohla vést ke kolapsu Ústavního soudu,“ řekl Zeman. Při výběru kandidátů se podle vlastních slov orientoval především podle jejich zkušeností.

Kandidáti s novináři příliš hovořit nechtěli. Tomková pouze uvedla, že si nabídky váží a že by ji přijala. „Teď bude záležet na rozhodnutí Senátu,“ uvedla soudkyně. Fenyk připustil, že jej prezidentova nabídka překvapila.

Zeman by měl už v černu navrhnout ještě dalších sedm nástupců za ústavní soudce, kterým končí mandáty. Jména, o kterých uvažuje, nechtěl prozradit až na jednu výjimku - tou je současný předseda soudu Pavel Rychetský.

Rychetský ocenil, že Zeman navrhl více kandidátů, než kolik jich aktuálně chybí. „Konečně se snad dočkáme praxe, kdy budou kandidáti navrhování nejméně dva měsíce předtím, než se místo uvolní, aby Ústavní soud mohl pokračovat kontinuálně,“ uvedl Rychetský. Kvůli dlouhodobé neobsazenosti se prodlužuje rozhodování, jednotliví soudci mají více práce.

Po lednovém odchodu soudce Jiřího Muchy postrádá 15členný Ústavní soud již tři členy, do konce tohoto roku skončí mandát například také předsedovi soudu Rychetskému. Aby byl soud usnášeníschopný, musí se sejít nejméně deset jeho členů.

Vizitky kandidátů do funkce ústavních soudců

Jaroslav Fenyk
Datum a místo narození 26. dubna 1961 v Pelhřimově
VzděláníPrávnická fakulta Univerzity Karlovy v Praze (1986), Právnická fakulta Masarykovy univerzity v Brně (Ph.D. 2001, profesor 2009).
Současná funkceV Brně provozuje vlastní advokátní kancelář zaměřenou na trestní právo; je poradcem advokátní kanceláře White Case Praha; vyučuje právo na několika vysokých školách.
Dosavadní kariéra V roce 1987 se stal vojenským prokurátorem a v letech 1990 až 1993 pracoval na Generální prokuratuře. V roce 1994 přešel na Vrchní státní zastupitelství v Praze, o rok později začal pracovat na Nejvyšším státním zastupitelství. Od ledna 1999 do konce roku 2005 byl náměstkem nejvyšší státní zástupkyně (na funkci rezignoval); v letech 2006-2009 proděkan pro vědu a zahraniční vztahy Fakulty práva Bratislavské vysoké školy práva.
Jan Filip
Datum a místo narození27. listopadu 1950 ve Šternberku
Vzděláníbrněnská právnická fakulta
Současná funkceVysokoškolský pedagog a vedoucí Katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně (od 1995)
Dosavadní kariéraBěhem studia nastoupil jako pomocná síla na právnickou fakultu v Brně, od roku 1974 jako asistent na plný úvazek; před rokem 1989 pracoval v legislativním odboru Federálního shromáždění. V roce 1992 se stal docentem, v roce 1998 profesorem ústavního práva.
Vladimír Sládeček
Datum a místo narození13. května 1954 v Karlových Varech
VzděláníPrávnická fakulta UK v Praze
Současná funkceProfesor Katedry správního práva a správní vědy Právnické fakulty UK v Praze a člen vědecké rady fakulty
Dosavadní kariéraV letech 1979-83 pracoval v Úřadu pro vynálezy a objevy převážně v legislativním a právním odboru; v roce 1983 byl přijat jako odborný pracovník do Ústavu státní správy (později Ústav legislativy vlády ČSFR); od srpna 1990 pracoval v Kanceláři Federálního shromáždění jako odborný konzultant v legislativním odboru; v lednu 1991 byl jmenován tajemníkem poslanecké a expertní komise pro přípravu nové ústavy ČSFR; v roce 1991 byl přijat jako externí učitel na Právnickou fakultu University Karlovy; pracoval také jako asistent soudce Ústavního soudu
Milada Tomková
Rok narození1959
VzděláníPrávnická fakulta UK v Praze
Současná funkce Soudkyně Nejvyššího správního soudu (od 2003), je předsedkyní sociálně-správního kolegia a kárného senátu
Dosavadní kariéraV letech 1987-2003 působila na Ministerstvu práce a sociálních věcí, od roku 1992 jako ředitelka legislativního odboru (do její působnosti spadala legislativní činnost v oboru sociální politiky, zejména sociálního zabezpečení); členka Legislativní rady vlády (1998-2003)

Autor: bru, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.