Zeman potvrdil, že chce úřednickou vládu | E15.cz

Zeman potvrdil, že chce úřednickou vládu

Miloš Zeman
Miloš Zeman
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jmenovat premiéra, který sestaví úřednickou vládu, to je plán, který prezident dnes potvrdil. V případě předčasných voleb bude podle něj úřednická vláda fungovat asi tři měsíce. V novém kabinetu, jehož předsedu Zeman jmenuje v úterý odpoledne, by měli zasednout i zástupci tripartity. S těmi se Zeman dnes sešel.

Miloš Zeman má podle svých slov v hledáčku čtyři osobnosti, které by mohly převzít premiérskou funkci, a budoucí předseda vlády by podle Zemana nutně nemusel mít politický mandát. Prezident nového premiéra jmenuje v úterý odpoledne.

„Ano, nejtěžší rozhodnutí mě čeká v úterý. To je jmenování premiéra,“ řekl Zeman. „Budu formulovat takto na tiskové konferenci své rozhodnutí,“ dodal. Tisková konference na Pražském hradě začíná v 15:00. Jako o novém premiérovi se nejčastěji mluví o poradci hlavy státu a bývalém ministru financí Jiřím Rusnokovi, Zeman však dnes jeho jméno nepotvrdil, ale ani nevyvrátil.

Prezident není ničím omezen

Zeman svůj plánovaný krok nepovažuje za protiústavní. Kritiku některých ústavních právníků, kterým vadí, že uvažuje o jmenování úřednického premiéra bez podpory v Poslanecké sněmovně, odmítl s tím, že si stačí přečíst ústavu, podle níž prezident jmenuje ministerského předsedu a není přitom nijak omezen, a to ani předběžným souhlasem Sněmovny.

„Na druhé straně vám mohu sdělit, že jsem se mnohokrát sešel s ústavními právníky a dospěl jsem k názoru, že když debatujete s třemi z nich, dostanete čtyři různé názory, protože minimálně jeden z nich je schizofrenik,“ nechal se dnes také slyšet.

Výběr ministrů a dalších spolupracovníků je pak plně v rukou ministerského předsedy. „Podle ústavy předseda vlády si vybírá své spolupracovníky a pevně věřím, že ve vládě odborníků by přímo nebo nepřímo opravdu měli být zastoupeni zástupci obou důležitých stran sociálního smíru,“ uvedl Zeman, který se jednání tripartity zúčastnil jako první prezident.

Zeman již o víkendu naznačil, k jaké variantě řešení situace se přiklání. „V zásadě mám jasno a moje rozhodnutí bude takové, které nezklame moje voliče v prezidentských volbách,“ řekl Zeman. Během předvolební kampaně měl mimo jiné billboardy s nápisem „Stop Nečasově vládě“. Předvolební slib podle Zemana přitom ještě není úplně naplněn. „Nečasova vláda, byť je v demisi, je stále ještě vládou,“ řekl prezident.

Zeman také uvedl, že předčasné volby vypsat nemůže, dokud Sněmovna 120 hlasy nerozhodne o svém rozpuštění. Další alternativou je pověřit představitele současné koalice sestavením nového kabinetu, což by ale podle Zemana znamenalo, že de facto bude Nečasova vláda pokračovat. Prezident zmínil také možnost jmenovat premiérem největší opoziční strany ČSSD, její předseda Bohuslav Sobotka ale tuto možnost už předem odmítl. Poslední možnost, kterou však prezident podporuje je jmenování úřednické vlády. Jak říká Zeman, vlády odborníků.

O kom se mluví v souvislosti s jmenováním premiéra úřednické vlády

Jaroslav Hanák (60)
Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR (od dubna 2011), majoritní akcionář a předseda představenstva prostějovské společnosti FTL - First Transport Lines, která patří k významným tuzemským autobusovým a silničním dopravcům. Je rovněž viceprezidentem a předsedou sekce osobní dopravy Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze (1977) a do roku 1990 zastával manažerské pozice v ČSAD Prostějov a Brno.
Martin Pecina (44)
Bývalý předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (září 2005-červen 2009) a ministr vnitra ve vládě Jana Fischera (květen 2009-červenec 2010). V roce 2010 byl zvolen poslancem za ČSSD, ale v březnu 2011 mandát složil. V současnosti je generálním ředitelem a místopředsedou představenstva společnosti Vítkovice Power Engineering, která je součástí strojírenského holdingu Vítkovice Machinery group. Vystudoval Vysokou školu báňskou Ostrava, později získal titul MBA. V letech 1999-2003 byl generálním ředitelem podniku Hutní projekt Frýdek-Místek. Od února 2003 do září 2005 zastával post náměstka sekce nerostných surovin, energetiky a hutnictví ministerstva průmyslu a obchodu.
Jiří Rusnok (52)
Předseda představenstva ING Penzijní společnosti, člen Národní ekonomické rady vlády (NERV), poradce prezidenta Miloše Zemana. Za Zemanova působení v čele vlády byl Rusnok, někdejší zaměstnanec odborové centrály, náměstkem ministra práce a sociálních věcí (srpen 1998 až duben 2001) a ministrem financí (duben 2001 až červenec 2002). V kabinetu Vladimíra Špidly vedl ministerstvo průmyslu a obchodu (červenec 2002 až březen 2003). Od června 2002 do dubna 2003 byl poslancem.
Jaroslav Zavadil (68)
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS, od dubna 2010), člen správní rady Nadačního fondu Prezidenta republiky Miloše Zemana. Jako odborový předák působí od prosince 1989, kdy se stal šéfem organizace v podniku Stavostroj v Novém Městě nad Metují. V letech 1994 až 1997 byl místopředsedou odborového svazu KOVO a od dubna 1997 byl třináct let místopředsedou ČMKOS. V dubnu 2010 vystřídal v čele největší české odborové centrály Milana Štěcha. Vyučil se elektromontérem, poté vystudoval Střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Dobrušce.
Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.