Zemana raděj nezvat, radí vládě německý tisk | E15.cz

Zemana raděj nezvat, radí vládě německý tisk

Miloš Zeman
Miloš Zeman
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zvolením Miloše Zemana prezidentem Češi propásli šanci změnit svou politiku a místo toho se rozhodli pro zachování současného stavu, soudí v komentáři k výsledku prvních přímých voleb hlavy České republiky server německého deníku Handelsblatt. Rakouský tisk přisuzuje Zemanovo vítězství "špinavé protiněmecké kampani" a obává se budoucích rozmíšek s rakouskými pravicovými populisty, kteří se budou snažit získávat levné politické body protičeskými výpady.

Spolková vláda by neměla zvát příštího českého prezidenta Zemana do Berlína kvůli antiněmecké kampani, kterou v Česku rozpoutal, uvedl to německý deník Die Welt. List se zároveň obává, že nenávist vůči Němcům se stane normou evropské politiky. Způsob Zemanova vítězství kritizují i další německé a také rakouské listy.

„Škoda, Češi se mohli v sobotu při volbě nového prezidenta rozhodnout pro skutečný nový začátek v politice. Povoláním sociálního demokrata Miloše Zemana do nejvyššího úřadu se to nestane,“ myslí si komentátor Handelsblattu, podle něhož je budoucí hlava státu „mužem statusu quo“, tady zachování současného stavu. Patrně omylem přitom ve svém příspěvku opakovaně nastupujícího prezidenta po maďarsku překřtil na „Mikloše“.

„Škoda, Česko se mohlo v příštích letech trochu výrazněji proměnit a otevřít. Ale zcela zjevně na to většina obyvatel není připravena,“ domnívá se Handelsblatt.

Německý nedělník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung se ve svém komentáři věnuje poraženému Karlu Schwarzenbergovi. Ten podle něj neuspěl, „protože ho Češi neberou jako svého“. „Přesto když pro někoho, jako je on, hlasuje přes 40 procent obyvatel malého českého národa, který věří, že je obklíčen zlými sousedy, nemusí se cítit jako poražený,“ poznamenává list v narážce na debatu o Benešových dekretech a odsunu sudetských Němců ve volební kampani.

Té se v dnešních komentářích široce věnují rakouské deníky. Podle Die Presse vděčí Zeman za své zvolení „bezprecedentní protiněmecké špinavé kampani“ proti Schwarzenbergovi. „Začíná to dost zle,“ konstatuje vídeňský list s ohledem na budoucí vztahy Česka s Německem a Rakouskem.

Podle Die Presse je sice mnoha Čechům zřejmé, že poválečné vysídlení Němců bylo bezprávím, celospolečenská shoda na tom ale zatím není. „A také nebude, dokud bezohlední lovci hlasů jako příští prezident budou kvůli krátkodobému kalkulu používat sudetskou otázku jako nástroj,“ míní Die Presse.

„Levicový populista Miloš Zeman vyvolal ve své volební kampani hrůzný soubor přízraků minulosti. Ještě hrůznější bylo ale sledovat, jak snadno a úspěšně se nechá také v Česku s těmito přízraky zacházet,“ píše rakouský Kurier, podle něhož „je děsivé, jak snadno se ještě dnes vyvolávají emoce krvavými dějinami 20. století“.

Česko v tom podle listu ale není žádnou výjimkou. „V Budapešti sní velkouherské sny, v Polsku, když je potřeba, se používá nenávist vůči německé menšině, a i v bohatém Jižním Tyrolsku lze vášně rozpoutávat hesly jako 'Pryč od Říma',“ poznamenává Kurier.

„To, že nový (český) prezident bezostyšně využívá této historie pro svůj volební boj, není žádným dobrým znamením pro příští roky,“ soudí deník, který se obává, že se i v Rakousku ozvou „mistři osvědčených resentimentů vůči zlým Čechům“, kteří se budou snažit sbírat levné politické body u pravicových voličů.

„Lze prakticky počítat s tím, že novým pán na Pražském hradě jimi hozený míč nenechá ležet. Snad se najde někdo, kdo bude mít odvahu tento falešný duet levicového populismu z jedné strany a pravicového populismu ze strany druhé přerušit - možná u nás na Hofburgu,“ vkládá Kurier naděje do rakouského prezidenta Heinze Fischera.

Co také zaznělo ze zahraničí:

José Barroso, předseda Evropské komise

Občané České republiky si ve vás zvolili osobnost, která již ve své dřívější roli předsedy vlády významně přispěla k transformaci země a k její pozdější integraci do Evropské unie. Jsem proto přesvědčen, že ve své nové funkci přínosným a konstruktivním způsobem přispějete k naší společné snaze odpovědět na výzvy, před kterými stojí naše unie a její členské státy.

Martin Schulz, předseda Evropského parlamentu

Češi si vybrali prezidenta se silnou evropskou reputací, který jako ministerský předseda pomohl vyjednat pro Českou republiku členství v Evropské unii.

Rober Fico, slovenský premiér

Bez ohledu na výsledek, už před druhým kolem volby bylo zjevné, že českým prezidentem se stane osobnost. Respektuji vůli českých občanů a samozřejmě gratuluji Miloši Zemanovi ke zvolení.

Werner Faymann, rakouský kancléř

Rozhodl lid, a ten je v rozhodování suverénní. Když přijde na věc, má vždy pravdu. Přeji panu prezidentovi všechno nejlepší. Určitě budeme mít nejlepší sousedské vztahy a budeme nadále úzce spolupracovat.

Radosław Sikorski, polský ministr zahraničí

Chceme být velmi dobrými přáteli České republiky bez ohledu na to, kdo v ní vládne nebo kdo je prezidentem. Doufám tedy, že naše přátelství bude pokračovat jako dosud.

Jean-Claude Juncker, lucemburský premiér

Znám dobře nově zvoleného prezidenta. Znal jsem ho už v době, kdy byl premiérem. Pamatuji si ho jako přesvědčeného Evropana. Doufám tedy, že bude velmi prospěšný Evropě, stejně jako je pro ni užitečná Česká republika.

Carl Bildt, švédský ministr zahraničí

Slyšel jsem, že oba kandidáti řekli, že na Pražském hradě bude vlát vlajka Evropské unie. Jestli to tak bude, je to symbol určité změny, ke které u vás dochází. Doufám, že to tak bude, uvidíme.

AP

Zeman se jako premiér dostal do mezinárodních novinových titulků svými otevřenými komentáři. Jednou přirovnal někdejšího palestinského lídra Jásira Arafata k Adolfu Hitlerovi, čímž si vysloužil odsouzení EU a Arabské ligy. Rakušany, kteří byli proti české jaderné elektrárně, nazval idioty.

ITAR-TASS

První dámou Česka se stane dcera Miloše Zemana Kateřina, ne jeho žena Ivana. Ta je známa svou nechutí k akcím, kterých se účastní velký počet lidí.

SME

Jako nejvhodnějšího nepřítele si hned vybral novináře. Rétorika nového českého prezidenta připomíná slovenské představitele, kteří v případě, že se jim nelíbí novinářské otázky, použijí urážky.

BBC

Výsledek je triumfálním návratem člověka, o němž si mnozí mysleli, že v politice skončil. Pan Zeman je vnímán jako těžký piják, jenž kouří jednu cigaretu za druhou, a je znám duchaplným shazováním svých protivníků.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video