Životnímu prostředí nejvíce „zatápí“ domácnosti či nákladní doprava

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Tomas Novak, Euro

Ačkoliv se loni životní prostředí v České republice oproti roku 2012 mírně zlepšilo, má stále znečištěné ovzduší, problémy se zdravím lesů a ubýváním zemědělské půdy. Mezi největší znečišťovatele ovzduší patří české domácnosti kvůli vytápění v kotlích. Životní prostředí stále zatěžuje i nákladní silniční doprava a rostoucí produkce obalových odpadů. Uvádí to Zpráva o životním prostředí za rok 2013, kterou ve středu projedná vláda.

„Kvalita ovzduší se nezlepšuje, jen kolísá podle aktuálních meteorologických podmínek. Třetinu obyvatel trápí suspendované částice a dvě třetiny ovlivňují nadlimitní koncentrace karcinogenního benzopyrenu,“ řekla spoluautorka zprávy Tereza Ponocná z agentury CENIA. Se znečišťujícími látkami v ovzduší a skleníkovými plyny se nejvíce potýká Moravskoslezský, Ústecký a Středočeský kraj.

„Od doby, kdy dochází ke zdražení zemního plynu, došlo ke zvýšení koncentrací rakovinotvorného benzopyrenu, například v Prachaticích je situace horší než v Teplicích a Praze,“ řekl vědec Radim Šrám. Nadále převažuje centrální zásobování teplem (36,1 procenta) a vytápění zemním plynem (34,4 procenta).

Z lokálních topenišť pochází až 41 procent emisí polétavého prachu označovaného jako PM10. Právě z komínů rodinných domů se škodlivé látky nestačí rozptýlit v ovzduší a lidé je přímo dýchají. Navíc místa s nadměrnou dopravou trpí nejen emisemi, ale i hlukem. Ten ohrožuje ve městech až deset procent obyvatel. Oproti roku 2012 se loni zvýšil i počet smogových situací.

Většina dotací leží ladem

Přestože loni šlo z Bruselu na ochranu životního prostředí v ČR doposud nejvíce peněz a stát investuje ve srovnání s EU nadprůměrně (ročně 83,6 miliardy korun), vyčerpal jen 43 procent alokované částky. Zpráva také přináší nové hodnocení biodiverzity a stanovišť živočišných druhů.

Přešvihnuté limity
Procento území a obyvatel vystavených nadlimitní roční průměrné koncentraci rakovinotvorného benzopyrenu v ovzduší
RokÚzemí (v procentech)Postižených obyvatel (v procentech)Stanic s překročeným limitem (v procentech)
2003 3 20 56
2005 5,2 39 85
2010 14,47 65 70
2012 26,5 66,3 69

Stav lesů, jež tvoří třetinu území ČR, se začal po roce 2000 opět zhoršovat. Je to kvůli tomu, že v minulosti lesní ekosystémy zatěžovalo silně znečištěné ovzduší. Ačkoliv se provedlo plošné odsiřování průmyslu, lesy reagují se zpožděním a jejich kvalita zeslábla. Podle ekologů z Hnutí Duha jsou příčinou také stále převažující umělé smrkové porosty a další nevhodná výsadba smrků. Škody v lesích, zejména na jedlích, způsobuje i přemnožená spárkatá zvěř - divoká prasata a jeleni.

Půdu ohrožuje eroze

Problémy má také zemědělská půda kvůli zástavbě. Loni bylo podle zprávy zabráno 2,9 tisíce hektarů orné půdy. Za poslední tři roky se zvýšil rozsah zastavěných a ostatních ploch o 3,5 procenta (28,7 tisíc hektarů), a tak překročily už deset procent území republiky. Krajinu také rozdělují dopravní stavby, s čímž mají podle ekologů problém velké šelmy.

Více než třetinu (36 procent) zemědělské půdy ohrožuje vodní eroze, pětinu pak eroze větrná. Většina ohrožených ploch se navíc systematicky nechrání. Zpráva ale také uvádí, že se méně používají umělá hnojiva a na 12 procentech půdy hospodaří ekologičtí zemědělci. Upozornila ale také na rostoucí produkci obalových odpadů (poslední tři roky o 12,5 procenta).

Podle ředitele Hnutí Duha Jiřího Koželouha by ministři neměli zprávu schovat do šuplíku, ale přijít s konkrétními zákony, které rozhýbou recyklaci odpadů, zlepší situaci se smogem, vrátí do lesů listnaté stromy a sníží závislost země na ropě, uhlí a zemním plynu. „Ostatně řadu takových kroků vláda slíbila v programovém prohlášení,“ dodal Koželouh.