Zrušte limity, demonstrovaly v Praze stovky horníků | e15.cz

Zrušte limity, demonstrovaly v Praze stovky horníků

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Před ministerstvem průmyslu a obchodu v Praze ve čtvrtek zhruba hodinu demonstrovalo podle odhadu policie 600 až 700 horníků za úplné prolomení těžebních limitů v severních Čechách. Byli to zejména pracovníci společnosti Severní energetická, které patří důl ČSA.

Ministr průmyslu Jan Mládek v prohlášení zveřejněném před demonstrací uvedl, že bude ve vládě prosazovat variantu, která počítá také s posunem limitu těžby na dole ČSA, což by znamenalo zbourání zhruba 170 domů v Horním Jiřetíně. Proti bourání domů se ale vyslovili šéfové všech tří vládních stran. Horníkům omezené prolomení nestačí.

Horníci pískali a drželi transparenty s nápisy „Uhlí zaměstnává a hřeje, a co ty, vládo“, „Zelená pověra domov nezahřeje“, „Uhlí hřeje milion domácností“ nebo „Mládek, vrah horníků“. Šéf Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel na demonstraci řekl, že Mládkem prosazovaná varianta je nejhorší možná, protože horníkům nepomůže a zároveň se proti ní staví také obyvatelé a ekologické organizace.

„Tato varianta hovoří o částečném zbourání Horního Jiřetína, což je špatné pro jeho občany a samozřejmě je to nepřijatelné i pro management Severní energetické a pro zaměstnance, protože skrývka, která by musela předcházet další těžbě by stála několik miliard korun a mám dojem, že do toho by management vůbec nešel,“ řekl Sábel. Naznačil, že budou následovat další demonstrace, kdy a kde ale neuvedl.

Ministerstvo zpracovalo celkem čtyři možnosti, jak s limity naložit. Mládek se vyslovil pro variantu, která vedle prolomení limitů těžby na dole Československé armády (ČSA) počítá s posunem limitů na dole Bílina, které by ale neohrozilo žádná lidská sídla. Kromě této možnosti je ve hře ještě úplné zachování, nebo naopak úplné prolomení limitů a také varianta, která by limity prolomila jen na dole Bílina.

Demonstrující horníci podporovali variantu s úplným prolomením limitů. Mládek mezi ně nepřišel, protože je na pracovní cestě v Indii a Nepálu. Nesouhlasně horníci pískali na mluvčího ministerstva, který před nimi zopakoval, že z navrhovaných variant vybere vláda.

Babiš je proti

Premiér Bohuslav Sobotka dnes v reakci na Mládkovo prohlášení uvedl, že by se měla podporovat varianta, která nebude znamenat bourání domů. „Podle mě bychom měli umožnit částečnou těžbu uhlí pro potřeby naší energetiky zejména pro potřeby teplárenství, ale domnívám se, že nemusíme prolomovat limity tam, kde by to ohrozilo lidské osídlení, kde by to znamenalo nutnost bourání části měst nebo nějaké vesnice,“ řekl Sobotka v Brně.

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš odmítá jakékoliv prolomení těžebních limitů. Prý není potřeba, protože většina uhlí se v Česku mění na elektřinu, která se vyváží. Proti bourání domů v Horním Jiřetíně je také vicepremiér Pavel Bělobrádek. Proti jakémukoliv prolomení limitů se staví ekologické organizace a představitelé Litvínova a Horního Jiřetína.

Odborářům autobusy, jídlo a pití na cestu společně s odbory údajně zaplatila společnost Severní energetická, která také účast na demonstraci započítá jako odpracovanou směnuAutor: CTK
Demonstrace jako odpracovaná směna (foto ČTK)

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula prohlásil, že obyvatelé Horního Jiřetína by měli mít od státu možnost si vybrat destinaci, kde chtějí žít, a vše by jim mělo být uhrazeno.

Platila Severní energetická

Podle deníku Dnes odborářům autobusy, jídlo a pití na cestu společně s odbory zaplatila společnost Severní energetická, která také účast na demonstraci započítá jako odpracovanou směnu. Některé deníky otiskly celostránkové inzeráty, kterými Severní energetická demonstraci prezentuje jako boj za zachování spolehlivého zdroje energie a levného tepla a práce pro horníky.

O úpravě limitů má v pondělí 2.února jednat tripartita. Na jednání vlády má Mládek materiál v rámci nové Surovinové politiky předložit do konce března. Limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách zaručující městům a obcím, pod nimiž je uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány, byly stanoveny usnesením vlády v roce 1991.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video