Ztohoven rozstříhali standartu prezidenta na tisíc kousků, pošlou je lidem

Prezidentská standarta

Prezidentská standarta Zdroj: Fried Marek via Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Ztohoven opět v akci: na Pražském hradě vyvěsil rudé trenýrky
Členové performerské skupiny Ztohoven stáhli 19. září na Pražském hradě prezidentskou vlajku a vyvěsili místo ní velké červené trenky.
2
Fotogalerie
Kauza výměny prezidentské standarty za červené trenýrky má pokračování. Členové skupiny Ztohoven rozstříhali prezidentskou standartu, která se údajně ztratila při akci červených trenýrek, na 1152 kousků. Ty podle členů skupiny dostane stejný počet náhodně vybraných lidí v Česku poštou.

Skupina to uvedla na speciálním webu; odkaz na něj zveřejnila na svém facebookovém profilu. Skupina Ztohoven vyvěsila červené trenýrky na Pražském hradě místo prezidentské standarty loni na podzim, o standartě tvrdila, že uletěla. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček rozstříhání standarty ostře odsoudil.

Skupina Ztohoven rozstříhání zdůvodňuje bojem za decentralizaci moci, které podle nich musí být dosaženo postupným procesem emancipace „v nikdy nekončícím zápasu se zrůdnými tendencemi kontrolovat naše životy“. Standartu ve svém prohlášení označují za postmonarchistický symbol a historický relikt centralizované moci.

Každý kousek rozstříhané standarty byl podle nich propojen s bitcoinovou sítí (kybernetickou měnou). „Každý z těchto 1152 fragmentů je tak nyní spojen s unikátní bitcoinovou adresou a nese tudíž určitou hodnotu,“ uvedli umělci s tím, že hodnota se pohybuje mezi pěti a 1500 korunami. Majiteli se stanou náhodně vybraní příjemci. Celkem částka činí 35 tisíc korun, tedy soudem stanovenou cenu standarty.

„Taková prasárna mě ze strany 'sto hoven' vůbec nepřekvapuje,“ řekl Ovčáček k rozstříhání standarty. Od začátku bylo podle něj jasné, že skupina v souvislosti „s krádeží“ standarty provede další čin.

„Myslím, že až toto vstoupí ve všeobecnou známost, vyvolá to mezi občany České republiky jednu jedinou věc, a to je zhnusení,“ poznamenal. Dodal, že bude zajímavé sledovat reakce některých politiků, kteří podle něj loňské dění v souvislosti s vyvěšením rudých trenýrek zlehčovali.

Oficiálně Pražský hrad podle Ovčáčka kvůli aktuálnímu činu Ztohoven vystupovat nebude. „Ti, co takto činí, sami ukazují, co jsou zač. Nemá smysl v tuto chvíli vystupovat oficiálně k té záležitosti. Ukazuje to na to, v jakém zrůdném světě tito lidé žijí a v jakém zrůdném světě se pohybují,“ řekl.

Případem červených trenýrek se začne ve středu zabývat soud. Trojice umělců čelí obžalobě z výtržnictví, krádeže a poškozování cizí věci. Hrozí jim až tři roky vězení.

Obří červené trenýrky vyvěsili členové Ztohoven 19. září 2015 na protest proti politice prezidenta Zemana. Na střechu Hradu tehdy vylezli po lešení, převlečení byli za kominíky. Po činu zveřejnili prohlášení, ve kterém kritizovali prezidenta a to, jak se podle nich přiklání k diktátorským režimům a používá vulgarismy. Podle nich spodní prádlo představovalo „standartu muže, který se nestydí za nic“.

Ovčáček následně uvedl, že byla poškozena střecha Hradu a stožár. Standarta podle něj stála 33 tisíc korun, celková škoda prý dosáhla 100 tisíc korun.

Loni se soudy případem zabývaly ve zkráceném řízení, které se používá u méně závažných trestných činů, obvodní i odvolací soudy však odmítly členy Ztohoven potrestat. Ve spisu podle nich chyběly důkazy o tom, že čin spáchali právě obvinění, skutek podle nich také nesplňoval podmínky pro zkrácené řízení. Případ se tak vrátil policii k došetření.