Horské rekreační nemovitosti jsou meziročně o 15 procent dražší

Bedřichov je největším nástupištěm běžkařů na Jizerskou magistrálu.

Bedřichov je největším nástupištěm běžkařů na Jizerskou magistrálu. Zdroj: Beránek Michal / Sport

S velkým přívalem sněhu se v těchto dnech potýká Boží Dar na Karlovarsku, v krušnohorském lyžařském středisku platí kalamitní stav
S velkým přívalem sněhu se v těchto dnech potýká Boží Dar na Karlovarsku, v krušnohorském lyžařském středisku platí kalamitní stav. Město je pro auta turistů uzavřeno, pokud nemají vyhrazené místo k parkování.
S velkým přívalem sněhu se v těchto dnech potýká Boží Dar na Karlovarsku, v krušnohorském lyžařském středisku platí kalamitní stav. Město je pro auta turistů uzavřeno, pokud nemají vyhrazené místo k parkování.
4
Fotogalerie

Na konci roku 2018 byly ceny rekreačních nemovitostí na našich horách o 15 vyšší, než tomu bylo ve stejném období předcházejícího roku. Za uplynulé tři roky se jejich ceny zvedly až o polovinu.

Nejvíce na ceně nabyly apartmány ve velkých a oblíbených lyžařských střediscích jako je Špindlerův Mlýn, Jánské Lázně Pec pod Sněžkopu a Rokytnice nad Jizerou.

„Ceny apartmánů ve Špindlerově Mlýně začínají na 100 tisících korunách za metr čtvereční. Nicméně u menších jednotek už padla i cena 200 tisíc korun za metr čtvereční, což odpovídá luxusním bytům v samém centru Prahy. Před třemi lety si nikdo neuměl takové částky představit,“ říká Jan Bareš, oblastní ředitel společnosti M&M Reality. Výhodou apartmánů je to, že jsou lukrativní jak pro kupujícího, tak pro následné rekreanty. „V blízkosti velkých skiareálů se dnes cena za noc v pěkném apartmánu běžně pohybuje okolo 1 000 korun za lůžko a noc, i když lze samozřejmě sehnat levnější i dražší ubytování,“ popisuje Jan Bareš.

Zájem je i o roubenky

Vedle apartmánů jdou podle něho napříč českými horami na odbyt i klasické roubené chalupy. Například v okolí Rokytnice nad Jizerou lze zrekonstruovanou a kompletně zařízenou chalupu pronajímat až za 600 korun za osobu a noc.

Růst cen pokračoval v trendu předešlých let. Ceny rostou díky silné poptávce a to hlavně ze strany movité klientely. Ta totiž není limitována například přísnějšími podmínkami poskytování hypotečních úvěrů.

Růst až o 15 procent

Podle společnosti M&M Reality ceny rekreačních nemovitostí v nejoblíbenějších tuzemských lyžařských lokalitách vzrostly v průměru o 10 až 15 procent za posledních 12 měsíců. „V horizontu uplynulých tří let pak ceny těchto nemovitostí narostly o 40 až 50 procent,“ konstatuje Jan Bareš.

Podle makléřů společnosti M&M Reality ceny těchto nemovitostí porostou i v letošním roce. Ale už ne tak rapidně jako v minulých letech.