Nejlepším městem pro život je už devět let Vídeň. Jak si stojí Praha? | e15.cz

Nejlepším městem pro život je už devět let Vídeň. Jak si stojí Praha?

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vídeň je už podeváté nejlepším městem pro život, naopak nejhůře se už deset let žije v irácké metropoli Bagdádu. Vyplývá to z nejnovějšího žebříčku, který sestavuje konzultační společnost Mercer na základě průzkumu 231 měst. Praha si v něm udržela 69. místo a je na tom nejlépe ze všech měst střední a východní Evropy.

Osm z první desítky nejlepších měst pro život je v Evropě. Německo a Švýcarsko v ní mají tři místa, zatímco Nový Zéland, Kanada a Austrálie po jednom.

Při sestavování žebříčku Mercer vychází z desítek kritérií – hodnotí například politickou stabilitu, úroveň zdravotní péče, kriminalitu, možnosti rekreace nebo kvalitu dopravy v dané lokalitě.

Vídeň s 1,8 milionu obyvatel je ceněná zejména pro živou kulturní scénu, komplexní zdravotní péči a přijatelné náklady na bydlení. Po rakouském hlavním městě následují Curych, Auckland a Mnichov.

Vancouver na pátém místě nabízí nejlepší kvalitu života v Severní Americe. Jedničkou v Asii je 25. Singapur a v Latinské Americe 77. uruguayská metropole Montevideo. Na africkém kontinentu kraluje na 89. místě jihoafrické město Durban.

Za posledních 20 let se životní úroveň zásadně zvýšila v některých východoevropských městech, jako je nyní 159. Sarajevo nebo 80. Bratislava. „Díky růstu životní úrovně, konkurenceschopného trhu práce a dostupnosti talentů začalo mnoho z těchto měst přitahovat nadnárodní společnosti,“ uvedla Martine Ferlandová, prezidentka společnosti pro oblast Evropy a Tichomoří.

Na posledním místě je už deset let irácká metropole Bagdád, o dvě místa nad ním jemenské hlavní město Saná, o šest příček lepší je syrská metropole Damašek.

Nejlepších deset měst podle kvality života z žebříčku pro rok 2017:

 Pořadí  město  stát
 1.  Vídeň  Rakousko
 2.  Curych  Švýcarsko
 3. - 4.  Mnichov  Německo
 3. - 4.  Auckland  Nový Zéland
 5.  Vancouver  Kanada
 6.  Düsseldorf  Německo
 7.  Frankfurt nad Mohanem  Německo 
 8.  Ženeva   Švýcarsko
 9.  Kodaň   Dánsko 
 10.  Basilej   Švýcarsko 
 ... 69.  Praha  Česká republika

Zdroj: Mercer

Autor: ČTK

Mzdová kalkulačka

Newslettery