Nejlepším městem pro život je už devět let Vídeň. Jak si stojí Praha?

Výhled z obřího kola

Výhled z obřího kola Zdroj: profimedia

Schönbrunn
Schönbrunn
Obří kolo v Prátru je nejstarší atrakcí svého druhu na světě
4
Fotogalerie

Vídeň je už podeváté nejlepším městem pro život, naopak nejhůře se už deset let žije v irácké metropoli Bagdádu. Vyplývá to z nejnovějšího žebříčku, který sestavuje konzultační společnost Mercer na základě průzkumu 231 měst. Praha si v něm udržela 69. místo a je na tom nejlépe ze všech měst střední a východní Evropy.

Osm z první desítky nejlepších měst pro život je v Evropě. Německo a Švýcarsko v ní mají tři místa, zatímco Nový Zéland, Kanada a Austrálie po jednom.

Při sestavování žebříčku Mercer vychází z desítek kritérií – hodnotí například politickou stabilitu, úroveň zdravotní péče, kriminalitu, možnosti rekreace nebo kvalitu dopravy v dané lokalitě.

Vídeň s 1,8 milionu obyvatel je ceněná zejména pro živou kulturní scénu, komplexní zdravotní péči a přijatelné náklady na bydlení. Po rakouském hlavním městě následují Curych, Auckland a Mnichov.

Vancouver na pátém místě nabízí nejlepší kvalitu života v Severní Americe. Jedničkou v Asii je 25. Singapur a v Latinské Americe 77. uruguayská metropole Montevideo. Na africkém kontinentu kraluje na 89. místě jihoafrické město Durban.

Za posledních 20 let se životní úroveň zásadně zvýšila v některých východoevropských městech, jako je nyní 159. Sarajevo nebo 80. Bratislava. „Díky růstu životní úrovně, konkurenceschopného trhu práce a dostupnosti talentů začalo mnoho z těchto měst přitahovat nadnárodní společnosti,“ uvedla Martine Ferlandová, prezidentka společnosti pro oblast Evropy a Tichomoří.

Na posledním místě je už deset let irácká metropole Bagdád, o dvě místa nad ním jemenské hlavní město Saná, o šest příček lepší je syrská metropole Damašek.

Nejlepších deset měst podle kvality života z žebříčku pro rok 2017:

 Pořadí  město  stát
 1.  Vídeň  Rakousko
 2.  Curych  Švýcarsko
 3. - 4.  Mnichov  Německo
 3. - 4.  Auckland  Nový Zéland
 5.  Vancouver  Kanada
 6.  Düsseldorf  Německo
 7.  Frankfurt nad Mohanem  Německo 
 8.  Ženeva   Švýcarsko
 9.  Kodaň   Dánsko 
 10.  Basilej   Švýcarsko 
 ... 69.  Praha  Česká republika

Zdroj: Mercer