Nemovitosti jsou na maximu, poptávka chladne. Praha už jen pro bohaté | e15.cz

Nemovitosti jsou na maximu, poptávka chladne. Praha už jen pro bohaté

Aleš Pospíšil

Aleš Pospíšil

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ceny nemovitostí rostly ve třetím čtvrtletí ve všech krajích a prakticky se dostaly na svá historická maxima, když meziročně vzrostly o více než 11 procent, uvádí analýza Hypoteční banky. Cihlové byty v širším centru Prahy se stávají pro běžné smrtelníky nedostupnými, a i přes stále ještě příznivé podmínky financování poptávka pomalu oslabuje. Ale i nabídka atraktivních bytů se zmenšila.

Ke zdražování došlo ve všech krajích. Vůbec nejrychleji se ceny zvyšovaly v Jihomoravském, Zlínském a Středočeském kraji, uvádí tzv. HB index. Růst zaznamenaly byty ve starších panelových domech, nejvíce žádaná je stále dispozice 2+1, nebo 2+kk.

Při bližším pohledu na Prahu došlo ke zpomalení růstu cen starších bytů. Nové projekty se však nabízejí už jen od 65 000 Kč za metr čtverečný. Díky tomu dochází k přesunu těžiště prodejů novostaveb do mimopražských lokalit. Podíl koupě nového bytu na investici dosáhl v Praze již 35procentní úrovně.

O moc lepší vyhlídky nemají ani ti, kteří chtějí rodinný domek. Dle analytiků hypoteční banky vyhnala poptávka nahoru ceny stavebních materiálů. Přetrvává zájem o výstavbu nízkoenergetických domů, a to i díky průběžně fungujícímu programu „zelená úsporám“. Řadové rodinné domy staví developeři v Praze, Brně a Plzi.

Dle Hypoteční banky developeři často obcházejí regulační plány pro výstavbu rodinných domů na minimální velikost pozemku, a to tak, že kolaudují řadové rodinné domy jako bytové jednotky.

Ne všichni zájemci o střechu nad hlavou však chtějí novostavbu, zájem je i o rodinné domy ve zhoršeném stavu, zejména díky jejich nižší pořizovací ceně a možnosti postupných úprav dle vlastních představ nových majitelů.

Poslední sledovaná kategorie patří pozemkům, ty také zdražují, poptávka je však nadále stabilní. Přesto vysoké ceny v okolí velkých měst vytlačují poptávku do vzdálenějších lokalit. Zájem je prý i o levnější pozemky bez kompletních veřejných sítí, kde lze instalovat např. domácí čističky. Více už HB index.

Mzdová kalkulačka