Průzkum: Při rekonstrukci domácnosti polovina z nás spoléhá na sebe | E15.cz

Průzkum: Při rekonstrukci domácnosti polovina z nás spoléhá na sebe

Průzkum: Při rekonstrukci domácnosti polovina z nás spoléhá na sebe
.
• 
ZDROJ: Shutterstock

Romana Rybová

Při plánování a realizaci rekonstrukce domácnosti spoléháme nejvíce na sebe. Architekta nebo bytového designera by si na pomoc přizval jen každý pátý Čech. Jenom 15 procent z nás se spolehne plně na řemeslníky. Vyplývá to z průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny.

46 procent dotázaných má v plánu se do rekonstrukce pustit svépomocí, jen 15 procent se obrátí na řemeslníky. Zbytek si sice najme profesionály, ale s drobnými pracemi jim pomůže. Je jasné, že záleží na tom, co budeme rekonstruovat.

„Lidé si profesionály najímají především při větších či kompletních rekonstrukcích – tady už na svépomoc spoléhá jen čtvrtina lidí. Naopak vymalovat ložnici či zařídit dětský pokoj skutečně většina zvládne bez pomoci řemeslníků.“ říká Lukáš Kopecký, ředitel PR a marketingu Raiffeisen stavební spořitelny.

Design zvládneme sami

O barvách výmalby či použitých materiálech si většinou rozhodneme sami. Jen necelá pětina si najme architekta nebo designera. „Téměř třetina lidí se přitom obává špatného výsledku, kterému by se konzultací s profesionálem pomohlo předejít. Je to sice výdaj navíc, ale zase díky dobrému přehledu o trhu, zkušenostem a řešením na míru vám architekt či designér může ušetřit čas i peníze,“ vysvětluje Lukáš Kopecký.

Čeho se při rekonstrukci obáváme?

54 procent Čechů se bojí toho, že rekonstrukce bude stát více, než plánovali. Druhou nejčastější obavou je prach v bytě a celkové nepohodlí. A strach máme i z řemeslníků. 29 procent se děsí, že budou nespolehliví. 

„Navýšení nákladů je pochopitelná obava a s více pracemi je určitě potřeba počítat už při sestavování rozpočtu, vždy je nutné počítat s nějakou rezervou,“ doplňuje Lukáš Kopecký.

Autor: Romana Rybová

Mzdová kalkulačka