Zájem o úsporné bydlení je velký. Češi plánují investice do bydlení

.

. Zdroj: Depositphotos

Vysoké ceny elektřiny nás motivují k menším i větším úpravám domácností. Změny má v plánu každý desátý Čech. U více než třetiny domácností to bude investice nad půl milionu korun. Ukázal to průzkum Asociace českých stavebních spořitelen.

Jelikož naděje na pokles cen energií je v nedohlednu, snažíme se hledat úspory. „I když investice do úsporného bydlení představují často velký zásah do rodinného rozpočtu, obvykle se nakonec vyplatí. Nejen že zvýší pohodu bydlení, ale také v určitém časovém horizontu přinesou návratnost vložených nákladů,“ říká Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen. Podobný názor má 12 procent Čechů. Ti chtějí investovat do úprav svého bydlení a snížit tak energetickou náročnost domácností. 37 procent z nich počítá s částkou nad půl milionu korun, necelá čtvrtina něco mezi 200 až 500 tisíci korunami. Pětina dotázaných počítá s využitím dotací.

Hlavní motivací je pohodlí

Zajímavé je, že nechceme investovat do úsporných opatřeni kvůli úspoře, ale hlavně kvůli zvýšení komfortu bydlení. Zatímco úspory na výdajích za elektřinu uvedlo jako motiv 49 procent lidí, zvýšení pohodlí je důležité pro 51 procent respondentů. Někteří lidé jsou motivovaní i ochranou životního prostření.

Co chceme rekonstruovat

Nejčastěji plánují Češi zlepšení vnitřní či vnější tepelné izolace, dále výměnu kotle, kamen nebo tepelného čerpadla. Zájmu se ale těší i instalace fotovoltaických panelů nebo zařízení na využití dešťové vody.

„Poptávka po tepelných čerpadlech roste dlouhodobě a na podzim, po zvýšení cen energií, se skokově zvýšila nejen v Česku, ale prakticky v celé Evropě. Po ruské invazi na Ukrajinu nastal další dost dramatický skok v zájmu o čerpadla a poptávka je teď oproti loňskému jaru skoro desetinásobná,“ upřesnil jednatel společnosti IVT Tepelná čerpadla Marek Bláha.