Investice do parkovacích domů lákají vysokou návratností | E15.cz

Investice do parkovacích domů lákají vysokou návratností

Prezentace klienta •
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Rostoucí počty vozidel na českých silnicích kladou vyšší požadavky na infrastrukturu. Centra měst, dopravní uzly, supermarkety i rušná místa jako nemocnice se dnes potýkají s nedostatkem parkovacích míst. Investice do vybudování nových zpoplatněných parkovacích stání se tak nabízí.

Pozemků na lukrativních místech je dostatek

Centra českých měst disponují množstvím nevyužitých ploch, brownfieldů či oblastí, které jsou připraveny pro nové využití. V první fázi rozhodování o investici se obvykle zvažuje více možností, přičemž návratnost hraje klíčovou roli. Zatímco většina investorů sází na administrativní či komerční budovy, parkovací domy představují novou možnost s vysokým potenciálem.

Parkovací domy zvýší kapacitu pozemku

Moderní parkování lze řešit v zásadě třemi způsoby. Klasické parkování na silnici či vyhrazeném pozemku je velmi snadné vybudování, nicméně u atraktivních lokalit s velmi vysokou cenou za metr čtvereční nedává ekonomický smysl. Nabízí se tedy možnost přidat několik nadzemních či podzemních podlaží a vytvořit podzemní parkoviště či parkovací dům. Při porovnání návratnosti pak jednoznačně nadzemní varianta vítězí díky nižším nákladům na výstavbu i provoz. Design a vlastnosti takového parkovacího domu lze zároveň kompletně přizpůsobit potřebám či okolní výstavbě.

Moderní parkovací domy šetří energie a provozní náklady

Zatímco podzemní parkoviště musí splňovat mnoho legislativních podmínek, jejichž realizace je velmi nákladná, nadzemní parkovací domy mají dvoj- i trojnásobně nižší náklady na výstavbu i provoz. Namísto vzduchotechniky využívají přirozené proudění vzduchu, mohou disponovat pokročilými systémy pro sběr a zachytávání dešťové vody či sluneční energie. Jejich součástí může být plně automatický parkovací systém, ale také čerpací stanice či mycí linka. Investor tak získá stejný či vyšší počet parkovacích míst s možností pronajmout část prostoru komerčním subjektům. Municipality zpravidla podobná chytrá řešení podporují, jak ukazuje projekt Euregio. Návratnost celé investice je tak zpravidla rychlá.

Zvolte prověřeného dodavatele

Pokud vás zaujalo řešení ve formě parkovacího domu, Astron je připraven vytvořit kalkulaci na míru. Návrh i výroba parkovacích domů z ocele probíhají v Přerově, odkud se následně jednotlivé komponenty vozí na stavby po celé Evropě, kde je stavební partneři kompletují. Parkovací domy Astron představují moderní a spolehlivé řešení parkování, které se vyznačuje vysokým pohodlím pro uživatele a rychlou návratností investice.

Mzdová kalkulačka