Vývoj na finančních trzích – únor 2019 | E15.cz

Vývoj na finančních trzích – únor 2019

Jan Traxler

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ceny akcií v USA i Evropě v průměru stouply o necelá 4 procenta. Cena kávy na burze klesla na patnáctileté minimum. Výnos do splatnosti desetiletých českých státních dluhopisů stoupl z 1,70 procenta na 1,91 procenta ročně. 

Akcie

Únor byl pro akciové trhy ve světě vesměs příznivý měsíc. Ceny akcií v USA i Evropě v průměru stouply o necelá 4 procenta. Hodnota indexu MSCI World složeného ze zhruba 1600 největších veřejně obchodovaných akcií na rozvinutých trzích stoupla v únoru o 3,6 procenta (v eurech), a postupně tak umazává ztráty z posledního čtvrtletí loňského roku.

Vývoj indexu MSCI Autor: Jan Traxler

Na akciové trhy měl pozitivní dopad zejména pokrok v jednáních mezi USA a Čínou. Poptávku po akciích přiživuje naděje, že se nakonec představitelé obou zemí rozumně dohodnou, než aby vzájemně poškozovaly své ekonomiky. Pozitivně investoři vnímají i naději, že brexit bude odložen a třeba časem i úplně zrušen.

Změna hodnoty vybraných akciových indexů MSCI

Akcie Autor: Jan Traxler

Zdroj: MSCI, data v EUR, data platná k 28. 2. 2019

Komodity

Cena ropy v únoru druhý měsíc v řadě rostla. Barel americké ropy WTI už stojí 57 dolarů. Severomořská ropa Brent je ještě o 9 dolarů na barel dražší. Ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích tedy v uplynulých týdnech stoupaly. Cena zlata se v průběhu února krátce dostala k hranici 1350 dolarů za unci, ale v závěru měsíce už začala zase klesat zpět na 1300 dolarů. Tato hranice tak zůstává pro zlato "zakletá", od roku 2013 se ji zlato marně snaží pokořit.

Vývoj ceny kávy Autor: Jan Traxler
 

Nejvíce v únoru podražily železná ruda a paladium, spolu s nimi pak mírně stoupla cena prakticky u všech průmyslových kovů (měď, nikl, zinek, cín, olovo). Naopak poklesly ceny u většiny zemědělských komodit. Cena kávy na burze klesla na patnáctileté minimum. Zlevnila také pšenice, kukuřice, řepka, oves a ze všech nejvíce spadla cena palmového oleje.

Změna ceny vybraných komodit

Komodity Autor: Jan Traxler

Zdroj: Finanzen.net, data v USD, data platná k 28. 2. 2019

Dluhopisy a úrokové sazby

Úroky na českém dluhopisovém trhu v únoru opět začaly růst. Výnos do splatnosti desetiletých českých státních dluhopisů stoupl z 1,70 procenta na 1,91 procenta p.a. Na vině jsou zejména data o inflaci. Index spotřebitelských cen v lednu stoupl v meziročním srovnání o 2,5 procenta. To opět rozvířilo debaty, že by Česká národní banka mohla v tomto roce ještě jednou či dvakrát zvednout úrokové sazby. Aktuálně je základní dvoutýdenní repo sazba 1,75 procenta.

Výnos do splatnosti desetiletých českých státních dluhopisů Autor: Jan Traxler

Ve světě se jinak úrokové výnosy dluhopisů během února nijak zásadně nezměnily. Výnos do splatnosti desetiletých amerických státních dluhopisů zůstává kolem 2,7 procenta p.a. U německých desetiletých bondů stoupl výnos do splatnosti z 0,1 procenta na 0,2 procenta p.a. A švýcarské státní dluhopisy nadále nesou záporný výnos kolem -0,25 procenta p.a.

Výnos do splatnosti desetiletých státních dluhopisů

Dluhopisy Autor: Jan Traxler

Zdroj: Trading Economics, data v lokálních měnách, data platná k 28. 2. 2019

Měny

Na měnových trzích se v únoru nic zásadního nestalo. Česká koruna mírně posílila k euru na 25,60 za jedno euro. Vůči dolaru zůstal kurz koruny stejný jako na konci ledna 22,43 za jeden dolar. S vidinou oddálení brexitu opět mírně posílila britská libra zhruba o 1,5 procenta na 29,83 korun za jednu libru.

Vývoj kurzu TRY Autor: Jan Traxler

Nejvíce v únoru posílil jamajský dolar, ukrajinská hřivna a kolumbijské peso. Největší pokles kurzu měny naopak zaznamenal jihoafrický rand, argentinské peso a turecká nová lira. Turecká měna vůči koruně za poslední rok oslabila o 23 procent a od roku 2015 již ztratila na hodnotě 60 procent. Argentinské peso je na tom ještě hůře, to za poslední rok ztratilo 44 procent a od roku 2015 dokonce 80 procent.

Změna kurzu vybraných měn vůči české koruně

Měny Autor: Jan Traxler

Zdroj: ČNB, data v CZK, data platná k 28. 2. 2019

Autor je privátním investičním poradcem a jednatelem společnosti FINEZ Investment Management.

Autor: Jan Traxler

Mzdová kalkulačka