Ceny pohonných hmot v Česku klesly, jsou nejnižší od listopadu

Benzina rozjíždí prodej nového paliva Efecta

Benzina rozjíždí prodej nového paliva Efecta Zdroj: Benzina

Efecta
2
Fotogalerie

Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu klesly na nejnižší úroveň od loňského listopadu. Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil od minulé středy o pět haléřů na 30,61 koruny za litr a nafta o sedm haléřů na 29,68 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

Pohonné hmoty v Česku zlevňují zhruba od poloviny února. Levnější než nyní byly naposledy v první polovině listopadu 2017.

Podle analytiků budou ceny mírně klesat i v následujícím týdnu. „Předpokládáme stagnaci cen pohonných hmot, případně zlevnění o několik haléřů. Cena ropy Brent se v uplynulém týdnu téměř nehnula a pohybuje se na úrovni 65 dolarů za barel,“ uvedl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Podobný vývoj jako v minulém týdnu očekává také analytik BH Securities Štěpán Křeček. „Důvodem je klidný vývoj na světových trzích s ropou a stabilní kurz koruny vůči dolaru,“ doplnil Křeček.

Podle analytika společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy je prostor k bezprostřednímu zlevnění benzinu a nafty minimální. „Ovšem ve výhledu pro letošní rok budou pokračovat tlaky na pokles cen ropy. Do toho se od druhého čtvrtletí přidá posilování koruny vůči dolaru. Oboje vyústí ve zlevňování pohonných hmot. Lze očekávat pokles pod 30 korun v případě benzinu a pod 29 korun v případě nafty,“ dodal Kovanda.

Z jednotlivých regionů republiky mají stále nejvyšší ceny Praha a Vysočina. Za benzin zaplatí řidiči v Praze v průměru 31,32 koruny za litr a na Vysočině 31,20 koruny. V žádném dalším kraji cena nepřekročila 31 korun. Nafta stojí v Praze i na Vysočině shodně 30,35 koruny. Ve většině ostatních krajů je přitom cena litru nafty pod 30 korunami.

Nejlevněji koupí benzin motoristé v Jihočeském kraji, kde litr stojí 30,13 koruny. Nejnižší průměrnou cenu nafty má Karlovarský kraj s 29,13 koruny za litr.