Ceny pohonných hmot v ČR v týdnu znovu klesly

MOL pokračuje v přestavbách svých čerpacích stanic

MOL pokračuje v přestavbách svých čerpacích stanic Zdroj: MOL

nafta
Benzina rozjíždí prodej nového paliva Efecta
3
Fotogalerie

Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu znovu klesly. Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil o devět haléřů na průměrných 30,52 koruny za litr. Nafta stojí v průměru 29,63 koruny za litr, což je o pět haléřů méně než minulou středu. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu znovu klesly. Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil o devět haléřů na průměrných 30,52 koruny za litr. Nafta stojí v průměru 29,63 koruny za litr, což je o pět haléřů méně než minulou středu. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje. Pohonné hmoty v Česku zlevňují zhruba od poloviny února. Levnější než nyní, byly naposledy na začátku listopadu 2017. Podle analytiků je snižování cen u tuzemských pump pravděpodobně u konce.

„Krátkodobě lze spíše očekávat stagnaci, či mírný nárůst. Důvodem je skutečnost, že ceny ropy na světových trzích v posledních dnech opět rostou. Cena ropy typu Brent se vyhoupla zpět k úrovni takřka 70 dolarů za barel, kde byla před svým propadem z první poloviny února,“ řekl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

Hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček upřesnil, že k výraznému růstu cen ropy dochází po oznámení, že kartel OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) v únoru dodržel své limity těžby na 138 procent, což je nejvíce od platnosti nové dohody z ledna 2017. „Na základě dodržování limitů těžby dochází ke snižování přebytků ropy na trzích, ty se tak začínají blížit svým pětiletým průměrům,“ uvedl. „Dokonce se očekává, že při současném tempu růstu spotřeby nastane ve druhé polovině roku malý nedostatek ropy,“ dodal analytik Finlordu Boris Tomčiak.

Nejdražší benzin i nafta jsou u čerpacích stanic v Praze. Litr Naturalu tam stojí v průměru 31,27 koruny, litr nafty pak 30,32 koruny. Přes 30 korun se průměrná cena nafty dostala ještě na Vysočině a těsně také v Plzeňském kraji. Benzin je průměrně dražší než 31 korun pouze v hlavním městě a na Vysočině.

Nejlevnější benzin natankují řidiči naopak v Jihočeském a Karlovarském kraji, kde stojí v průměru shodně 30,11 koruny za litr. Za naftu se platí nejméně v Karlovarském kraji, a to průměrně 29,11 koruny za litr.