Každá 10. faktura je zaplacena až po splatnosti | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Každá 10. faktura je zaplacena až po splatnosti

Aleš Pospíšil

Aleš Pospíšil

Třetina podnikatelů kvůli tomu musí často sáhnout do svých úspor, říká průzkum Equa bank.

Včasné a brzké zaplacení vystavených faktur je jedním z rozhodujících faktorů ovlivňující byznys každého podnikatele. Až 27 procent podnikatelů se standardně u svých faktur musí vypořádat se splatností delší než 3 týdny a více než 78 procent podnikatelů uvádí, že minimálně každá desátá faktura je odběrateli uhrazena až po splatnosti.

Aby podnikatelé překlenuli díky pozdnímu proplácení faktur finanční mezeru v cash-flow, musí pravidelně téměř třetina z nich sahat do úspor. Vyplynulo to z průzkumu mezi podnikateli, který realizovala Equa bank v červenci letošního roku.

Co s nepříjemným sousedem? Poradíme v článku

Právě splatnost dodavatelských faktur po termínu je obecně hříchem podnikatelského prostředí. To, že občas zaplatí fakturu po termínu splatnosti, totiž přiznává každý druhý český podnikatel. Pro 16 procent dotazovaných je to přitom běžná věc a již dopředu počítají ve svém finančním řízení s tím, že budou určité faktury od dodavatelů platit po splatnosti.

Zajímavé také je, že každý 10. podnikatel, který platí faktury po splatnosti, uvádí, že je platí záměrně pozdě. Aktivně si tak řídí cash-flow a zpožďování plateb za faktury využívá cíleně jako nástroj řízení hotovosti a de facto levné úvěrování vlastních byznysových aktivit.

 

Mzdová kalkulačka