Nejtěžší období roku pro samoživitele se blíží | E15.cz

Nejtěžší období roku pro samoživitele se blíží

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Shutterstock

Romana Rybová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vánoce jsou pro dvě třetiny samoživitelů nejvíce stresujícím obdobím roku. 73 procent těchto rodičů nemá na dárky našetřeno, 32 procent utratí za svátky maximálně do 2 tisíc. To vyplynulo z rozsáhlého průzkumu, který provedla Asociace neúplných rodin mezi členy svého asistenčního programu VašeVýživné.cz.

Vánoční svátky jsou na finance náročným obdobím pro většinu domácností. Samoživitelé jsou na tom ale výrazně hůře. Z minimálních příjmů se totiž snaží dětem dopřát maximum. Problémem je, že většina domácností nestíhá na Vánoce našetřit. Ani nemá z čeho.

Dále se na špatné situaci odráží to, že Vánoce přichází poměrně krátkou dobu po začátku školního roku, rodiče se tak nestihnou z výdajů vzpamatovat. Dle statistik na konci roku také přibývá neplatičů výživného.

Téměř třetina samoživitelů proto za Vánoce neutratí skoro nic, další část dotazovaných se přiznala, že utratí do jednoho tisíce korun. Nedostatek financí nejčastěji pramení z „nepružných“ pracovních podmínek, které by rodiči samoživiteli dovolily větší časovou flexibilitu, neplacení výživného nebo výživného nízkého.

„Nejnižší částku, kterou evidujeme, je 100 korun, které byly vyměřeny rodiči soudem. Výživné pod jeden tisíc korun má celkem 10 procent samoživitelů a s částkou 500 korun na jedno dítě si musí vystačit každý dvacátý rodič samoživitel,“ říká ředitelka programu VašeVýživné.cz Iveta Novotná.

Kam pro pomoc

„Obecně se doporučuje šetřit si peníze na takové velké výdaje stranou a připravovat se na nečekané situace průběžně. Velmi pozitivní je pomoc ze stran nejrůznějších institucí, které nabízí bezplatnou pomoc rodičům samoživitelům. Za zmínku stojí například Neziskové organizace, Women for Women, Aperio, místní charitativní organizace, a také náš asistenční program, které kromě služeb asistovaného vymáhání výživného nabízí také konzultace a poradenství zdarma, mnoho rad a tipů, jak ušetřit či jak překlenout tíživou situaci,“ uzavírá Iveta Novotná.

Autor: Romana Rybová

Mzdová kalkulačka