Peníze nevydělávají, Češi vybírají úspory a utrácejí. Pomáhá růst mezd a víra v dobré časy | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Peníze nevydělávají, Češi vybírají úspory a utrácejí. Pomáhá růst mezd a víra v dobré časy

Aleš Pospíšil

Aleš Pospíšil

Ekonomice se daří, depozitní úroky jsou na nule a Češi věří, že dobré časy hned tak neskončí. Lidé tak začali vybírat úspory a utrácí. Dle Ministerstva financí (MF) se spotřeba domácností meziročně zvedla o 3,5 procenta. Dle MF se ekonomický růst v 1. čtvrtletí letošního roku ve srovnání s předcházejícím čtvrtletím nečekaně zrychlil na 1,5 procenta. Meziročně se pak reálný HDP zvýšil o 4 procenta, čemuž napomohl i vyšší počet pracovních dnů.

Zbytek roku 2017 se dle odhadů ponese opět ve zvýšené spotřebě domácností, což zajistí rostoucí mzdy i vyšší daňové zvýhodnění pro rodiny s více dětmi. Zlepšení kondice české ekonomiky i vnějšího prostředí vede ke zvýšení predikce růstu reálného HDP pro rok 2017 z 2,5 na 3,1 procenta a pro rok 2018 z 2,5 na 2,9 procenta.

Co se týče trhu práce, poptávka po pracovní síle má nadále růst. Předpověď míry nezaměstnanosti pro rok 2017 mírně zlepšuje z 3,4 na 3,2 procenta, pro rok 2018 pak z 3,2 na 2,9 procenta. Na této úrovni má nezaměstnanost již jen velmi omezený prostor pro další pokles, upozorňuje ministerstvo.

Nakupujete na internetu? Vydělejte na tom, část peněz si nechte vrátit

Není ale vše jen růžové, číhají na nás i mnohá rizika. Například zahraniční poptávku by nepříznivě ovlivnila skutečnost, kdy by budoucí uspořádání vztahů mezi Velkou Británií a EU významně zvyšovalo bariéry pro mezinárodní obchod.

Rizikem je i zpomalení čínské ekonomiky či eskalace problémů italského bankovního sektoru, kde se vláda v rozporu s pravidly EU (ale se souhlasem Bruselu) rozhodla sanovat z veřejných peněz krachující banky Banca Popolare di Vicenza a Veneto Banca, což má daňové poplatníky stát až 17 miliard eur (440 mld. korun).

Pokud jde o vnitřní rizika, tím nejvýznamnějším je v současné době nedostatek zaměstnanců s vhodnou kvalifikací. V neposlední řadě pak nezanedbatelné riziko představuje také razantní růst nabídkových cen bytů. Detaily zprávy najdete zde.

 

Mzdová kalkulačka