Rostoucí oblibu plateb kartou hlásí i malé prodejny na vesnicích | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Rostoucí oblibu plateb kartou hlásí i malé prodejny na vesnicích

Kamila Ondráčková

Počet bezhotovostních plateb roste i v malých prodejnách potravin. Podíl karetních transakcí dosahuje třiceti procent. Oproti situaci před pěti lety se jedná o trojnásobně vyšší hodnotu.

Podíl plateb kartou činí v Česku 33 procent. Jejich celkový počet pak dlouhodobě roste. Jak ukazují data Sdružení pro bankovní karty, za první tři čtvrtletí loňského roku jich v Česku bylo přes 784 milionů, meziročně se tak jednalo o více než pětinový nárůst.

Popularita platebních karet se výrazně ukazuje i u nákupů potravin. V posledních letech je přitom toto řešení čím dál populárnější i u menších prodejen na venkově. Zatímco před pěti lety byl v některých prodejních sítích podíl okolo 10 procent, nyní je výrazně vyšší.

Kartami platíme o sto šest. Jejich počet stoupl na 11,8 milionu

„Registrujeme v současnosti třicetiprocentní podíl plateb kartou. Očekáváme další růst i v budoucnu a tím i výhodnější podmínky ze strany provozovatelů platebních karet,“ řekl předseda maloobchodního Družstva CBA Roman Mazák.

Za nárůstem stojí prý především zavedení regulace mezibankovních poplatků při platbě kartou, která vstoupila v platnost koncem roku 2015. Díky ní mohou být při tomto typu placení uplatňovány poplatky maximálně do výše 0,3 procenta celkové částky.

Placení mobily potáhne nahoru bezkontaktní platby, říká šéf českého Mastercard

 

Autor: Kamila Ondráčková
 

Mzdová kalkulačka