Ubytování nevypadá, jak bylo inzerováno? Chtějte slevu | E15.cz

Ubytování nevypadá, jak bylo inzerováno? Chtějte slevu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Romana Rybová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pokud se chystáte na zimní dovolenou na hory a rádi střídáte místa pobytu, někdy se neubráníte tomu, že kvalita ubytování je jiná, než jak to vypadalo na fotkách. Co dělat, když chcete rezervaci zrušit?

Dovolenou v České republice si většinou sestavujeme sami, málokdo prohlíží katalogy cestovních kanceláří a vybere si kompletní zájezd (od dopravy až po ubytování). Sice tak můžeme dost ušetřit, ale má to i své mínusy – případné potíže musíme řešit vlastními silami.

Sežeňte si ubytování

Ubytování většinou řešíme jako první věc. Smlouvu o ubytování uzavřete poměrně snadno. Ať už po telefonu nebo emailem. Myslete ale na to, že u těchto smluv nemůžete odstoupit do 14 dnů bez sankcí, jak při nákupu jiného zboží na internetu.

„Smlouva o ubytování má z této možnosti zákonnou výjimku. Podle zákona můžete smlouvu vypovědět, než uplyne doba ubytování, tedy kdykoliv před jeho začátkem i v průběhu pobytu. Nespoléhejte ale na to, že to bude zadarmo. Pokud místo vás nestačí najít nového zájemce, pak musíte uhradit vzniklou škodu,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Pokud rezervaci zrušíte dostatečně dopředu, mělo by se to ale obejít bez problémů. Ubytovatel pronajme pokoj někomu jinému. Jestliže ale nepřijede v den nástupu, počítejte s tím, že ubytování s největší pravděpodobností zaplatíte celé. Dbejte proto na to, abyste se dopředu seznámili se smlouvou a věděli, jak je to v případě storna.

Ubytování nevypadá tak, jak mělo

Pronajímatel má povinnost ubytovat vás v pokojí, které byly rezervovány, aby je bylo možné normálně používat. „Pokud vás nalákaly fotografie krásných pokojíčků s vlastní koupelnou a výhledem na sjezdovku, je taková informace pro provozovatele závazná. Jestliže ubytování neodpovídá domluvě nebo běžným standardům, žádejte nápravu. Pokud k ní nedojde, máte právo na slevu,“ radí Lukáš Zelený.

TIP 

Kam dát cennosti, když jste celý den na sjezdovce nebo túře? Možná nevíte, že ubytovatel musí na vaši žádost cenné věci a peníze převzít a uschovat. Za uschované věci pak odpovídá, takže není třeba mít strach ze všetečného personálu nebo nevítaných hostů.

Autor: Romana Rybová

Mzdová kalkulačka