Zimní dovolená: V průměru stojí čtyřčlennou rodinu přes 25 tisíc korun | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Zimní dovolená: V průměru stojí čtyřčlennou rodinu přes 25 tisíc korun

Romana Rybová

Třetina Čechů plánuje zimní dovolenou strávit na lyžích. 4 z 10 Čechů hádají, že je bude dovolená stát víc než loni. Ukázal to výzkum Equa bank.

Na lyžovačku zamíří každý pátý Čech na Slovensko nebo zůstane v Čechách, 13 procent vycestuje do Rakouska, Itálie a Švýcarska.

Kolik zaplatíme

Podle odhadů Čechů bude zimní dovolená stát v průměru 25 600 korun. „Průzkum ukázal, že v průměru Češi utratí za plánovanou dovolenou stejně, jako za poslední zimní dovolenou. Přesto se jedná o značný zásah do jejich rodinného rozpočtu. Třetina Čechů na tuto dovolenou musí spořit i několik měsíců. Polovina dotazovaných pak náklady hradí z běžných měsíčních příjmů,“ uvedl Ondřej Hák, ředitel produktů a rozvoje obchodu Equa bank.

Češi investují nemalé peníze i do lyžařského vybavení. Letos si chce nové koupit každý třetí. V průměru za něj utratí 13 500 korun. 12 procent z nás si vybavení na lyže nekupuje, ale půjčuje.

Cestovní pojištění na hory. Na kolik vás vyjde ošetření, když nejste pojištěni?

Zimní dovolená lehce podraží

Ceny v horských střediscích se zvednou jen mírně. Většinou o 5 procent. Nejlevněji čtyřčlennou českou rodinu vyjde dovolená v České republice. Pobyt na českých horách se dá pořídit od 18 tisíc korun, za skipasy pak čtyřčlenná rodina vydá o 5 procent více než loni, kdy průměrná cena šestidenního skipasu pro čtyřčlennou rodinu začíná na 10 tisících korun.

Lehce podraží také Rakousko. I zde se ceny skipasů zvýší o 5 procent. Cena týdenního skipasu začíná pro čtyřčlennou rodinu na 18 700 korun.

Nebezpečnou přepravu lyží může policie pokutovat

Nejen na hory

Neznamená to ale, že bychom zimní dovolenou trávili jen na sněhu. Najdou se mezi námi i milovníci tepla. Celých 16 procent Čechů ji hodlá strávit na plážích některého z celoročně teplých moří. Přibližně 9 procent z nich zamíří do bližších dovolenkových destinací, jako jsou Egypt nebo Spojené arabské emiráty, 6 procent pak dává přednost plnohodnotné exotice ve vzdálených zemích, jako jsou Kuba či Dominikánská republika apod.

Karambol na sjezdovce aneb Lyžovačka z pohledu právníka

Autor: Romana Rybová
 

Mzdová kalkulačka