Platební morálka českých dlužníků se zlepšuje | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Platební morálka českých dlužníků se zlepšuje

Kamila Ondráčková

Oproti roku 2019 se zlepšila platební morálka zadlužených Čechů. Je nejlepší za uplynulých šest let. Průměrná částka, kterou čeští dlužníci hradí z nesplacených pohledávek, vzrostla o čtvrtinu na 2750 korun. Vyplývá to z celoročních statistik inkasní agentury EOS KSI.

Průměrná částka, kterou dlužníci splácí ze svých příjmů, se v roce 2019 zvýšila oproti předchozímu roku o 25 procent. Nárůst této částky je zřejmý především v první polovině roku. V rámci dlouhodobého sledování situace vyplývá, že vzrostla o šest procent také úspěšnost dodržování dohod s dlužníky (na 34 procent).

„Na dlouhodobém porovnání našich dat vidíme, že se platební morálka stále zlepšuje. Dlužníci přistupují zodpovědněji k úhradě svých dluhů. Tato zlepšení kopírují trend růstu posledních let, který lze přisoudit dobré ekonomické situaci dlužníků i dokonalejším procesům vymáhání,“ komentuje Vladimír Vachel, jednatel inkasní agentury EOS KSI.

Za dluhy na pokutách botičku. Policie má dostat nové možnosti, jak postihnout liknavé řidiče

Rozdíly ve splácení představují i jednotlivé regiony. Mezi kraje s nejvyšší průměrnou splátkou patří za rok 2019 nově Vysočina (3373 korun) a Zlínský kraj (3207 korun).

Nejméně pak splácí v Ústeckém kraji (1972 korun), kde mají zároveň největší problémy se sjednáváním nových dohod s dlužníky (30 procent). Nejvíce disciplinovaní v dodržování splátek byli lidé v Praze (40 procent), nejméně pak v Moravskoslezském kraji (29 procent).

Třetina studentů má více než jednu půjčku

 

Autor: Kamila Ondráčková
 

Mzdová kalkulačka